Çin genelinde Covid kısıtlamalarına karşı protestolar patlak verdi

Göstericiler, 28 Kasım Pazartesi günü erken saatlerde Pekin’de düzenlenen bir protesto sırasında Covid kısıtlamalarına karşı boş kağıtlar tutuyor.

Bloomberg | Bloomberg | İyi resimler

PEKİN – Taban grupları sıfır Kovid politikası konusundaki hayal kırıklıklarını ifade ederken, hafta sonu Çin genelinde ender protestolar patlak verdi.

Enfeksiyonlar arttıkça huzursuzluk yaşandı ve yerel Covid kısıtlamalarına yol açtı. Merkezi hükümetin politika değişikliği bu ayın başlarında Kademeli gevşeme umutlarını artırdı. Yaklaşık üç yıllık kısıtlamalar ekonomiyi aşağı çekti. Genç işsizliği yüzde 20’ye yaklaşıyor.

Komünist Parti’nin resmi gazetesi People’s Daily, Pazartesi günü Covid kısıtlamalarının kaldırılması gerekenleri kaldırırken daha hedefe yönelik ve etkili hale getirilmesi gereği hakkında bir ön sayfa yayınladı.

Pekin’de birkaç apartman topluluğu, yerel yönetimi kapatmanın yasal bir dayanağı olmadığına başarıyla ikna etti. Cuma günü başkentte yaşanan karışıklıklardan sonra geldi. Sakinlerin dışarı çıkmasını aniden yasakladı.

Pazar günü belediye yetkilileri, hareket üzerindeki geçici kısıtlamaların 24 saatten fazla sürmemesi gerektiğini söyledi.

Sosyal medyada yaygın olarak paylaşılan videolara göre, son üç gün içinde öğrenciler birçok üniversitede protestolar düzenlerken Pekin, Şangay, Wuhan ve Lanzhou gibi şehirlerde insanlar sokaklara döküldü. Videoların tümü bağımsız olarak doğrulanamadı.

Gösteriler ilk olarak Sincan’ın Urumçi kentinde önceki gün Cuma günü çıkan bir yangında 10 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından patlak verdi – aylardır kapalı olan bir bölge. Sosyal medya, Covid kısıtlamalarının konut sakinlerinin ve kurtarma çalışanlarının hayat kurtarmasını nasıl engellediğine odaklandı.

Ölüm nedeni belirsizliğini korusa da, yerel makamlar Covid riskinin azaldığını ve kısıtlamaları hafifletmeye başladığını açıkladı.

Cumartesi günü Şanghay’da Urumçi ölümlerine yönelik farkındalık, Covid ve Çin’in iktidardaki Komünist Partisine karşı bir protestoya dönüştü. Bazı doğrulanmamış videolar, Başkan Xi Jinping’i istifa etmeye çağırdı.

READ  E-postada, bir Trump avukatının iade edilmesi gerektiği konusunda anlaşmaya varmasının ardından kayıtların istendiği belgeler yazıyor.

Sosyal medyadaki videolar, polisin bazı protestocuları tutukladığını gösterdi.

CNBC Pro’dan Çin hakkında daha fazlasını okuyun

Göstericilerin çoğu boş beyaz kağıtlar taşıdı. Bazıları milli marşı ve Çin Komünist Partisi’nin kuruluşuyla bağlantılı sosyalist bir şarkı olan “The International”ı söyledi.

Özellikle sosyal medya, Pazar günü prestijli Tsinghua Üniversitesi’ndeki protestocuları gösterdi.

Protestoların 1,4 milyarlık ülkede anlamlı bir ölçeğe ulaşıp ulaşmadığı veya daha geniş bir nüfusun katılıp katılmadığı henüz netlik kazanmadı.

Çin Neden 'Sıfır Kovid' Stratejisinden Vazgeçme İşareti Göstermiyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.