Çin Askeri Tatbikatları Genişletiyor, Tayvan’a Yönelik Tehditleri Artırıyor

Yorum

Pekin, Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi’nin (D-Calif.) ada yakınlarında askeri tatbikatlarla Tayvan’a yaptığı ziyarete öfkesini dile getirirken, Çin Bohai ve Sarı Denizlerde ek canlı ateş tatbikatları duyurdu.

Çin savunma bakanlığı genişletilmiş tatbikatların kapsamını açıklamadı ve ziyaret, ziyaretin ABD-Çin bağlarını zedelediği bir dönemde gerçekleşti, ancak Pekin 1995’teki son boğazlar arası krizden bu yana en büyük gücünü Tayvan’a projelendirdiği için geldi. 1996 – Pekin’in 23 milyon kişiye ev sahipliği yapan Tayvan’a yönelik iddialarına meydan okuyan “provokatörlere” uyarıda bulunuldu.

Çin Deniz Güvenlik İdaresi Cumartesi günü, Sarı Deniz’de tatbikatların 5-15 Ağustos tarihleri ​​arasında gerçekleştirileceği beş yasak bölge ve ayrıca Bohai Denizi’nde Ağustos ayından itibaren bir ay boyunca belirtilmemiş Çin askeri operasyonlarının gerçekleştirileceği dört ek bölge duyurdu. . 8.

Çin, hiçbir zaman Çin Komünist Partisi tarafından yönetilmeyen Tayvan ile resmi olarak “barışçıl yeniden birleşme” çağrısında bulunsa da, aynı zamanda Sürekli tehdit Taipei hükümetinin resmi bağımsızlık ilan etmesi halinde adayı zorla ele geçirmek.

Çin politikasından Tayvan ilişkileri yasasına kadar bilmeniz gerekenler:

Diplomatik çöküş Pekin’in Pelosi ve yakın ailesine yaptırımlar uyguladığı, askeri görüşmeleri iptal ettiği ve iklim görüşmeleri ve ulusötesi suç gibi konularda diğer ikili işbirliğini durdurduğu Cuma günü katılım keskin bir şekilde arttı.

Beyaz Saray çağrıldı Çin Büyükelçisi Qin Gang, Tayvan çevresindeki sulara füze fırlatmak da dahil olmak üzere “sorumsuz” askeri eylemler hakkında. Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, tatbikatları “ciddi, orantısız ve aşırı bir askeri tepki” olarak nitelendirdi.

Beyaz Saray, kriz tırmanırken Çin büyükelçisini çağırdı

Ancak Çin, askeri tatbikatlarını yavaşlatma belirtisi göstermiyor. Halk Kurtuluş Ordusu’nun (PLA) Doğu Tiyatro Komutanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada, Tayvan çevresindeki bölgelerde hava hedeflerine karşı uzun menzilli saldırılara odaklanarak ortak hava ve deniz tatbikatlarına planlandığı gibi devam edeceğini söyledi.

READ  FDA, çileklerin hepatit A salgınlarına neden olabileceğini söylüyor

Çok sayıda Çin savaş uçağı Cuma günü Tayvan hava sahasına yakın uçtuktan sonra, Cumartesi günü 14 Çin savaş gemisi yakınlarda hareket ederken 14 jet Tayvan Boğazı’nın merkez hattını geçti. Üç yıl önce, su yolunu ayıran resmi olmayan sınırı geçmek duyulmamış bir şeydi.

Tayvan savunma bakanlığı Cumartesi sabahı Çin tatbikatlarını “Tayvan’ın ana adasına simüle edilmiş bir saldırı” olarak nitelendirdi.

Tayvan, Çin’in Fujian eyaletinin kıyılarına en yakın Tayvan yönetimindeki iki ada olan Kinmen ve Matsu üzerinde drone’ların ve tanımlanamayan nesnelerin uçtuğunu bildirdi. Kinmen Savunma Komutanlığı, Cumartesi günü kısıtlı sularının üzerinde uçan üç insansız hava aracına uyarı fişekleri ateşledi.

PLA’ya bağlı Ulusal Savunma Üniversitesi’nde profesör olan Meng Xiangqing, devlet yayıncısı China Central Television’a Pazar günü yayınlanan bir röportajda, tatbikatların Çin’in “sözde tarafsız çizgiyi tamamen kırma” ve dış müdahaleyi önleme yeteneğini gösterdiğini söyledi. Batı Pasifik Okyanusu ile Güney Çin Denizi arasında hayati bir su yolu olan Bashi Kanalı’nı bloke etme ve kontrol etme konusunda bir çatışma.

Askeri analistler, Tayvan’ın her tarafında Perşembe günü başlayan gerçek yangın tatbikatlarının adanın olası bir ablukasını simüle ettiğini, ancak Tayvan hükümetinin nakliye şeritlerinde ve uçuşlarında şimdiye kadar minimum düzeyde kesinti olduğunu söyledi.

Pelosi, kongre heyetinin Asya turunu Cuma günü Çin’in Tayvan’ı tecrit etmekte başarılı olmayacağına söz vererek tamamladı.

Çin Komünist Partisi, onlarca yıldır küresel bir pozisyon izledi baskı kampanyası Diplomatik ortaklarını takip ederek ve Taipei ile yabancı yetkililer arasındaki değişimlere şiddetle karşı çıkarak Tayvan’ın demokratik olarak seçilmiş hükümetini diplomatik olarak izole etmek.

Pelosi’nin Tayvan ziyareti, Çin’in baskı kampanyasının yeni bir aşamasını başlattı

Çin, ABD’yi, Pekin’in adaya ilişkin iddialarına karşı çıkmayarak veya tanımayarak, Temsilciler Meclisi başkanının 25 yıl sonra yaptığı ilk ziyaret de dahil olmak üzere Tayvan ile olan resmi olmayan ilişkisini güçlendirmeye yönelik hamlelerle ABD’yi “tek Çin” politikasının içini boşaltmakla suçluyor. Beyaz Saray politikası değişmedi.

READ  Illinois'de Six Flags Great America'ya silahlı saldırıda 3 kişi yaralandı.

Eşi görülmemiş askeri baskıya rağmen, Tayvan halkı artan Çin tehditleri karşısında büyük ölçüde sakin kaldı. Başkan Tsai Ing-wen Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Sakiniz ve aceleci davranmayacağız. Biz rasyonel insanlarız ve provoke edilmeyeceğiz” dedi.

Yıllık egzersizler Pelosi’nin ziyaretinden bir hafta önce Tayvan’ın askeri tutumu, Pekin’den giderek artan öfkeli uyarılara rağmen geri çevrilmedi. Yerel basında çıkan haberlere göre, tatbikatlar başladığında, Tayvan’ın güneybatı kıyısındaki küçük bir ada olan Xiaoliuqiu’yu ziyaret eden turistler, yakındaki sulara inen Çin füzelerini görüp göremeyeceklerini görmek için kıyıya akın etti.

Tayvan borsası Cuma günkü kısa bir hafta ortası düşüşünden sonra toparlandı.

Taipei’deki Pei Lin Wu bu rapora katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.