CDC Direktörü Rochelle Walensky, COVID hatalarını gerekçe göstererek sistemin sarsıldığını duyurdu

Ülkenin en iyi halk sağlığı dairesi başkanı Çarşamba günü sistemin sarsıldığını duyurdu ve COVID-19’a yanıt vermede yetersiz kaldığını ve daha çevik olması gerektiğini söyledi.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinde planlanan değişiklikler – CDC liderleri buna “sıfırlama” diyor. eleştiri ortasında Ajansın COVID-19’a Müdahalesi maymun hastalığı ve diğer halk sağlığı tehditleri. Değişiklikler, dahili personel hareketlerini ve veri yayınlarını hızlandıracak adımları içeriyor.

CDC’nin direktörü Dr. Rochelle Walensky, Çarşamba günü ajans personeline değişiklikler hakkında bilgi verdi. Bunun bir CDC girişimi olduğunu ve Beyaz Saray ya da diğer yönetim yetkilileri tarafından yönetilmediğini söyledi.

Walensky, Associated Press’e verdiği demeçte, “Bu şirketi çok zorlu üç yıldan sonra daha iyi bir yere götürmenin benim sorumluluğum olduğunu hissediyorum” dedi.

Senato Sağlık Komitesi, Covid-19'a karşı mevcut yanıtı inceliyor
Rochelle Walensky, MD, MPH, Direktör, Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri; 16 Haziran 2022’de Washington DC’de Capitol Hill’de Covid’e verilen federal yanıt üzerine bir duruşma sırasında konuşuyor.

İyi resimler


12 milyar dolarlık bütçesi ve 11.000’den fazla çalışanı olan Atlanta merkezli ajans, Amerikalıları hastalık salgınlarından ve diğer halk sağlığı tehditlerinden korumakla suçlanıyor. Her CDC direktörü bir miktar yeniden yapılanma yaptı, ancak Walensky’nin hamlesi daha geniş bir değişim çağrısının ortasında geldi.

Walensky, CBS Haber Baş Medikal Muhabiri Dr. John Labook’a “Ülkedeki halk sağlığı altyapımızın bu salgınla başa çıkma görevine bağlı olmadığını düşünüyorum” dedi. “Son üç yılda bazı zor dersler aldık ve bu derslerden öğrenmek ve daha iyisini yapmak benim sorumluluğum, bu da ajansın sorumluluğu.”

Ajans uzun zamandır çok akıllı olduğu, veri toplama ve analizine odaklandığı, ancak yeni sağlık tehditlerine karşı yeterince hızlı hareket etmediği için eleştiriliyor. Kurumla ilgili kamu memnuniyetsizliği, COVID-19 salgını sırasında çarpıcı biçimde arttı. Uzmanlar, CDC’nin virüsün ne kadarının Avrupa’dan ABD’ye girdiğini belirlemede yavaş olduğunu, insanlara maske takmalarını tavsiye ettiğini, virüsün hava yoluyla yayılabileceğini ve yeni varyantlar için sistematik testleri artırdığını söyledi.

Yale Halk Sağlığı Okulu’nda sağlık politikası araştırmacısı olan Jason Schwartz, “COVID sırasında, CDC’nin yapılarının bilgi almak, sindirmek ve gereken hızda halka yaymak için tasarlanmadığını gördük” dedi.

Ocak 2021’de müdür olan Walensky, uzun süredir şirketin daha hızlı hareket etmesi ve daha iyi iletişim kurması gerektiğini söyledi ancak görev süresi boyunca hıçkırıklar devam etti. Nisan ayında ajansın derinlemesine incelenmesi için çağrıda bulundu ve bu da duyurulan değişikliklerle sonuçlandı.

Walenski, koronavirüse yanıt olarak, “Birçok yönden başarısız olmamız beni kaybetmedi.” Dedi. “Bazı oldukça genel hatalarımız oldu ve bu çabanın büyük bir kısmı aynayı kaldırmak … nerede ve nasıl daha iyi yapabileceğimizi anlamak.”

CBS News’e ajansın pandemi sırasında “özel kuvvetlerin” görevlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Labouque’a, “Görevi hazır olduklarından şüphem yok” dedi.

Yeniden yapılanma önerisinin Sağlık ve İnsan Hizmetleri Sekreteri tarafından onaylanması gerekiyor. CDC yetkilileri, tüm değişikliklerin önümüzdeki yılın başlarında tamamlanmasını, onaylanmasını ve uygulanmasını umduklarını söylüyor.

Değişikliklerden bazıları hala tasarlanıyor, ancak Çarşamba günü açıklanan adımlar şunları içeriyor:

  • Akran incelemesi yoluyla araştırmayı beklemek ve CDC dergisi Morbidity and Mortality Weekly Report aracılığıyla yayınlanmasını beklemek yerine, eyleme geçirilebilir veriler elde etmek için önceden basılmış bilimsel raporların kullanımı artıyor.
  • Ajansın İletişim Ofisini yeniden düzenleyin ve ajans kılavuzluğunu daha net ve halk için daha kolay bulması için CDC web sitelerini daha fazla güncelleyin.
  • Ajans liderlerinin salgın yanıtlarına adadığı süreyi (en az altı ay) değiştirmek, bazen bilgi boşlukları yaratan ve ajans iletişimini etkileyen ciro sorununu çözme girişimidir.
  • Walensky’nin strateji ve öncelikleri belirlemesine yardımcı olacak yeni bir yürütme konseyi oluşturmak.
  • Değişiklikleri uygulamak için Mary Wakefield’ı kıdemli danışman olarak atamak. Wakefield, Obama yönetimi sırasında Sağlık Kaynakları ve Hizmetleri İdaresi’nin başıydı ve 1 numaraydı. 2 yönetici olarak da çalıştı. 68 yaşındaki Wakefield Pazartesi günü başladı.
  • Trump yönetimi sırasında yapılan bazı değişiklikleri geri almak için ajansın organizasyon şemasını değiştirmek.
  • Diğer kurumlarla sorunsuz ortaklıklar için bir Hükümetlerarası İlişkiler Ofisi ve ayrıca sağlıkta eşitlik üzerine üst düzey bir ofis kurun.

Walensky, “Mevcut raporlama katmanlarından bazılarını kaldırmak ve bazı siloları yıkmak için çalışmak istiyorum” dedi. Bunun tam olarak ne olacağını söylemedi, ancak genel değişikliklerin organizasyon şemasını yeniden şekillendirmekten çok, CDC’nin nasıl iş yaptığını ve çalışanları nasıl motive ettiğini yeniden düşünmekle ilgili olacağı konusunda ısrar etti.

Organizasyon şemasında “sadece kutuları taşımak olmayacak” dedi.

Schwartz, Beyaz Saray ve diğer kurumların yoğun bir şekilde dahil olması nedeniyle federal yanıttaki eksikliklerin CDC’nin ötesine geçtiğini söyledi.

Yeniden yapılanmanın olumlu bir adım olduğunu söylerken, “Bunun hikayenin sonu olmadığına inanıyorum” diye ekledi. Federal hükümetin sağlık krizlerini nasıl ele aldığına dair “geniş bir muhasebe” görmek istediğini söyledi.

READ  Steve Bannon'un davası başlıyor: canlı güncellemeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.