Canlı güncellemeler: Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı

Bir yetkili Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ukrayna Güvenlik Servisi’nin (SBU) bu yıl ülkede 4.500’den fazla siber saldırıyı etkisiz hale getirdiğini söyledi.

SBU siber güvenlik departmanı başkanı İlya Vitiuk yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın “2022’ye sekiz yıllık hibrit savaş deneyimiyle girdiğini” belirterek, “işgal anında en kötü senaryolara zaten hazırdık” dedi.

“Ocak ve Şubat aylarında önlediğimiz büyük çaplı siber saldırılar, işgalden önce ek bir ‘pratik’ haline geldi” dedi.

Özellikle geçmiş yıllara göre siber saldırıların boyutu artık çok daha yaygın” dedi. 2020’de 800’e yakın siber saldırı kaydedilirken, 2021’de 1.400’e yükseldi ve 2022’de bu sayı üç kattan fazla arttı.

“Bugün saldırgan bir ülke günde ortalama 10 siber saldırı gerçekleştiriyor. Neyse ki Ukrayna toplumu bunların çoğunu bilmiyor” dedi.

Saldırganlar genellikle enerji, lojistik, askeri tesisler, hükümet veritabanları ve bilgi kaynaklarını hedef alıyor” dedi.

“Riskleri ve tehditleri 7/24 gerçek zamanlı olarak izliyoruz. Bize karşı çalışan Rus özel servislerinden bilgisayar korsanlarının çoğunu isim olarak tanıyoruz. Bunları belgelemek için çalışıyoruz” diyen Vidyuk, gelecekte bir uluslararası askeri mahkemede yargılanacaklarını duyurdu.

READ  Boston Celtics, Golden State Warriors'a Karşı NBA Finalinden Korkmuyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.