Canlı güncellemeler: Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı

İşçiler ve acil servisler, Ukrayna’nın Rus kontrolündeki Makhivka’da Rus askerleri için geçici konaklama yeri olarak kullanılan bir meslek yüksekokulu olduğuna inanılan yıkılmış bir binadaki enkazı temizliyor, 3 Ocak. (Alexander Ermochenko/Reuters)

Birkaç hafta önce Başkan Vladimir Putin’den ödül alan üst düzey bir Rus askeri blog yazarı, Moskova’nın işgal altındaki doğu Ukrayna’da Rus kuvvetlerine yönelik saldırılarda ölen resmi ölü sayısı hakkında şüphe uyandırdı.

Semyon Pegov blogları “WarGonzo” takma adıyla. 5 dakikalık video yayınladı Salı sabahı Telegram kanalında “Magivka trajedisi” dediği şeyi tartıştı.

Bekov, videoda, “Savunma Bakanlığı’nın resmi açıklamasına rağmen, kayıpların kesin sayısı hala bilinmiyor” dedi.

“Bu trajedi mahallinde çalışan kendi kaynaklarımıza güvenebildiğimiz kadarıyla, şu anda molozları kazıyorlar. Ne yazık ki, bu trajedinin kurbanlarının sayısı – HIMARS, yeni seferber edilen ve hizmet verenlerin konutlarına saldırıyor. Ulusal Muhafızlar da dahil olmak üzere ordu çok büyük olabilir.

Nadir bir itirafta, Rusya Savunma Bakanlığı Pazartesi günü Ukrayna’nın Rus askerlerinin kaldığı bir binaya saldırmak için HIMARS füzelerini kullandığında Mahivka’da 63 askerin öldürüldüğünü söyledi.

Ukrayna ordusu, yaklaşık 400 Rus askerinin öldürüldüğünü ve 300 kişinin de yaralandığını söylüyor ve kesin sayının “açıklığa kavuşturulduğunu” söylüyor.

Her iki durumda da, Rus kuvvetleri için savaşın en ölümcül tek bölümlerinden biri olacaktı.

Putin Özel olarak teslim edilir Bekov, 20 Aralık’ta Kremlin’de “Cesaret Nişanı” ile.

Bekov, Rusya’nın resmi hesabı hakkında şüphe uyandıran tek kişi değildi.

Rusya destekli Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin eski bir yetkilisi olan İgor Girkin, Pazartesi günü ölü ve yaralı sayısının yüzlerce olabileceğini öne sürdü.

Doğu Ukrayna’da Malezya Havayolları’na ait 17 sefer sayılı uçağın düşürülmesindeki rolü nedeniyle Hollanda mahkemesi tarafından toplu katliamdan suçlu bulunan Kirkin, “Ölü sayısıyla ilgili kesin rakamlar yok çünkü çok sayıda insan kayıp. 2014.

READ  Bir Microsoft hackathonunda PS5 benzeri 'madalyalara' sahip yeni bir Xbox başarı sistemi tasarlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.