Çalışma, Dünya’nın iç çekirdeğinin dönmeyi durdurabileceğini ve baş aşağı dönebileceğini öne sürüyor.

CNN’in Wonder Theory bilim bültenine kaydolun. Büyüleyici keşifler, bilimsel buluşlar ve daha fazlasıyla ilgili haberlerle evreni keşfedin.CNN

döngüsü ToprakYeni araştırmalar, ‘ın iç çekirdeğinin askıya alınabileceğini ve hatta baş aşağı dönebileceğini öne sürüyor.

Dünya kabuk, manto ve iç ve dış çekirdeklerden oluşur. Sağlam İç çekirdek, yer kabuğunun yaklaşık 3.200 mil altında bulunur ve yarı katı kabuktan, iç çekirdeğin Dünya’nın dönüşünden farklı bir hızda dönmesine izin veren sıvı dış çekirdek tarafından ayrılır.

Yaklaşık 2.200 mil yarıçap, Dünya’nın merkezi Mars’ın büyüklüğü hakkında. Çoğunlukla demir ve nikelden oluşur ve Dünya kütlesinin yaklaşık üçte birini oluşturur.

Dergide yayınlanan bir çalışmada Doğal Yer Bilimleri Pazartesi günü, Pekin Üniversitesi’nde araştırma bilimcisi olan Yi Yang ve Pekin Üniversitesi’nde profesör olan Xiaotong Zhang, 1960’lardan beri Dünya’nın iç çekirdeğinde benzer yollar boyunca ilerleyen depremlerden gelen sismik dalgaları incelediler. .

Buldukları şeyin beklenmedik olduğunu söylediler. 2009’dan beri sismik kayıtlar, daha önce Zamanla değişti, az fark gösterdi. Bu, iç çekirdek dönüşünün askıya alındığını gösterdi.

Çalışmada, “İç çekirdeğin son on yılda dönüşünü neredeyse durdurduğunu ve bir tersine dönüş yaşıyor olabileceğini gösteren şaşırtıcı gözlemler gösteriyoruz” diye yazdılar.

Song, “1980 ile 1990 arasındaki on yıla baktığınızda net bir değişiklik görüyorsunuz, ancak 2010’dan 2020’ye baktığınızda pek bir değişiklik görmüyorsunuz” diye ekledi.

İç çekirdeğin dönüşü, dış çekirdekte üretilen manyetik alan tarafından yönlendirilir ve mantonun yerçekimi etkileriyle dengelenir. İç çekirdeğin nasıl döndüğünü bilmek, bu katmanların nasıl etkileşime girdiğine ve Dünya’nın derinliklerindeki diğer süreçlere ışık tutabilir.

Ancak çalışmaya dahil olmayan Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden jeofizikçi Hrvoje Tkalciç, bu döngünün hızının ve değişip değişmediğinin tartışmalı olduğunu söyledi.

“İç çekirdek tam olarak durmuyor” dedi. Çalışmanın bulgusu, “iç çekirdeğin, gezegenin geri kalanıyla on yıl önce biraz daha hızlı dönerken olduğundan daha fazla senkronize olduğu” dedi.

“Felaket bir şey olmadı” diye ekledi.

Chang ve Yang, hesaplamalarına dayanarak, elektromanyetik ve yerçekimi kuvvetlerindeki küçük bir dengesizliğin iç çekirdeğin dönüşünü yavaşlatabileceğini ve tersine çevirebileceğini savunuyorlar. Bunun yetmiş yıllık bir döngünün parçası olduğuna ve 2009/2010’da buldukları dönüm noktasının 1970’lerin başlarında olduğuna inanıyorlar.

“The Earth’s Inner Core: Revealed by Observational Sismology” kitabının yazarı Tkalciç, çalışmanın “veri analizinin iyi olduğunu” söyledi. Bununla birlikte, çalışmanın bulguları “dikkatle alınmalıdır” çünkü “bu ilginç soruna ışık tutmak için daha fazla veriye ve yenilikçi yöntemlere ihtiyaç vardır.”

Chang ve Yang, daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu konusunda hemfikir.

Kitabının bütün bir bölümünü iç çekirdek dönüşüne ayıran Tkalciç, iç çekirdeğin yakın tarihli bir çalışmada önerilen 70 yılda bir değil, her 20 ila 30 yılda bir döndüğünü öne sürüyor. Bu tür değişikliklerin neden meydana geldiğini ve gezegenin içinde neler olup bittiğini anlamanın neden bu kadar zor olduğunu açıkladı.

“Çalışmalarımızın nesneleri ayaklarımızın binlerce kilometre altına gömüldü” dedi.

“Dünya’nın iç özelliklerini anlamak için jeofizik çıkarım yöntemleri kullanıyoruz ve daha disiplinli keşifler hipotezlerimizi ve kavramsal çerçevelerimizi doğrulayana kadar dikkatli olmalıyız” diye açıkladı.

“Sismologları, kusurlu veya sınırlı ekipman kullanarak hastaların vücutlarının iç organlarını inceleyen tıp doktorları gibi düşünebilirsiniz. Dolayısıyla, ilerlemeye rağmen, Dünya’nın iç kısmına ilişkin resmimiz hâlâ bulanık ve hâlâ keşif aşamasındayız.

READ  Biden ve Yun, Kuzey Kore'yi engelleme ve hükümet yardımı sağlama sözü verdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.