Büyük satışlar hazine piyasalarını sarstı, verim eğrisi tersine döndü

ABD doları rupisi notları, 8 Şubat 2021’de alınan bu grafikte gösterilen hisse senedi grafiğinin ön tarafında görünür. REUTERS / Dado Ruvic / İllüstrasyon / Dosya Fotoğrafı

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

13 Haziran (Reuters) – ABD’nin iki yıllık Hazine kazançları Pazartesi günü 10 yıllık borçlanma maliyetlerinin üzerine çıktı – genellikle resesyonun tersine çevrilmesi olarak anılır – ve faiz oranlarının beklenenden daha hızlı ve daha yüksek artması bekleniyor.

ABD Federal Rezervi, enflasyonu kontrol altına almak için bu hafta beklenenden daha büyük bir enflasyon yakalayacağından ve getirileri 2007’den bu yana iki yılın en yüksek seviyesine çıkarabileceğinden korkuyor.

Ancak artan saldırganlık oranlarının ekonomiyi durgunluğa itebileceği görüşünde.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

İki ve 10 yıllık Hazine getirileri arasındaki fark eksi 2 baz puan (pps) kadar düşüktü ve tradewave fiyatlarının gösterdiği gibi tekrar beş puana yükseldi.

Eğri, normale dönmeden önce 2019’dan bu yana ilk kez iki ay önce tersine döndü.

Getiri eğrisinin bu bölümünün tersine çevrilmesi, birçok analist tarafından önümüzdeki bir veya iki yıl içinde bir durgunluğun muhtemel olduğuna dair güvenilir bir sinyal olarak görülüyor.

Veriler, ABD enflasyonunun Cuma günkü Hazine eğrisinin üç yıllık / 10 yıllık ve beş yıllık / 30 yıllık segmentlerinde tersine dönmesinin ardından Mayıs ayında yükselmeye devam ettiğini gösteriyor.

Verim eğrisi

İki yıllık hazine getirileri %3,25 artarak %3,19’a yükselirken, 10 yıllık tahvil faizleri aynı seviyeye dokunarak 2018’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Cuma günkü veriler, Federal Rezerv’in Eylül ayında faiz artırımı kampanyasını askıya almayı umduğu yaklaşık 40-1 / 2 yıldaki en büyük yıllık ABD enflasyon artışını gösteriyor. Birçoğu, merkez bankasının kemer sıkma hızını gerçekten artırması gerektiğini düşünüyor.

READ  DC Devresi, Mueller Rusya Raporunda Çubuk Memo'nun Yayınlanmasını Sipariş Etti

Barclays analistleri, Çarşamba günü merkez bankasından 50 baz puan yerine 75 baz puanlık bir hareket beklediklerini söyledi.

Para piyasaları şimdi Eylül ayında 175 bps’ye yükselmeye ayarlandı ve bu hafta %20’lik bir 75 bps hareket şansı görüyor, bu, uygulanması halinde 1994’ten bu yana en yüksek tek sıçrama.

UPS stratejisti Rohan Khanna, Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyon ekseni ile iletişiminin “Fed’in 75 puan vermeyeceği veya diğer merkez bankalarının kademeli olarak hareket edeceği fikrini tamamen paramparça ettiğini” söyledi.

“Bütün fikir ortaya çıktı … o zaman turbo yüklü getiri eğrileri levhası vardı. ABD’deki en yüksek enflasyonun arkamızda olmadığı ve değilse, belki Falcon Merkez Bankası’nın da arkamızda olmadığı gerçeği, ” Khanna ekledi.

Bu arada, ABD’nin nihai faiz oranı üzerine yapılan bahisler – Fed mali oranı bu döngüde zirve yapabilir – değişiyor. Pazartesi günü, Mayıs ayının sonundan bu yana neredeyse yüzde bir artışla 2023 ortasına kadar %4’e ulaşacak fiyatlar belirlediler.

Deutsche Bank, oranların 2023 ortasına kadar %4.125’e yükseleceğini tahmin ediyor.

Bazı Fed gözlemcileri, merkez bankasının faiz artırımlarıyla hızlı hareket edeceğine şüpheyle bakıyor. Pickett Wealth Management’ta kıdemli ekonomist olan Thomas Kosterk, gıda ve yakıt gibi enflasyonist faktörlerin çoğunun merkez bankalarının kontrolü dışında olduğunu belirtti.

Kosterk, “Yaz aylarında, çok fazla düşmeye başlayacak olan büyüme verilerinin ve konutların farkında olacaklar” dedi. “75 bps yapacaklarından şüpheliyim… 50 bps zaten onlar için büyük bir adım.”

Hazine tahvillerindeki satışlar, diğer pazarları marjinalleştirdi, Almanya’da 10 yılın en yüksek seviyesini 2014’ten bu yana en yüksek seviyeye çıkardı ve S&P 500 vadeli işlemlerini %2,5 oranında düşürdü.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

READ  Wolde Okulu çekim: Okul bölge müdürü Pete Arrotondo idari izne ayrıldı, Müfettiş duyurdu

Yörük Pahseli’nin raporu ve Sujatha Rao Tara Ranasinghe ve Mark Potter’ın düzenlemesi

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.