Gündem

Bursa’nın yükselen değeri; tarım

Bursa’da üretimden pazarlamaya kadar her alanda çiftçinin yanında olan Büyükşehir Belediyesi’nin fide, fidan, tohum ve ekipman desteğiyle tarım, Bursa’nın yükselen değeri haline gelmeye başladı. Tarım Peyzaj AŞ’nin destekleriyle Orhangazi’de kurulan yarı otomatik yaban mersini ve ahududu bahçelerini ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Bursa’nın tarımdaki gücünü daha da artırmak için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

Bursa’da kırsal kalkınmanın sağlanması amacıyla fide-fidan temininden kaliteli üretimin sağlanmasına, ekipman desteğinden ürünlerin satış ve pazarlamasına kadar her alanda çiftçilere katkı sağlayan Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle tarımda verimlilik giderek artıyor. Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda Tarım Peyzaj A.Ş., Bursa İli Hayvancılığı Geliştirme Birliği (HAGEL) ve BUSKİ’nin destekleriyle yıl boyunca 17 ilçenin kırsal mahallelerinde üretime değer katacak adımlar atılırken, Tarım Peyzaj A.Ş.’nin destekleriyle kurulan meyve bahçelerinde de hasat bereketi yaşanıyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın ile birlikte Tarım Peyzaj A.Ş.’den hibe desteğiyle 2020 yılında 1.950, 2021 yılında ise 1080 adet yaban mersini fidesi alan Sabri Bozkurt’un Orhangazi’de kurduğu meyve bahçelerini ziyaret etti. Bozkurt’un yine Tarım Peyzaj A.Ş.’den aldığı 7 bin ahududu fidesi ile kurduğu bahçede hasada katılan Başkan Aktaş, bahçe sahibi Bozkurt ve çalışanlarla sohbet etti.

Seferber olduk

Bursa’nın birçok özelliğinin yanı sıra önemli bir tarım şehri olduğunu vurgulayan Başkan Aktaş, Bursa’nın sebze üretim çeşitliliği ve potansiyeliyle Marmara Bölgesi’nin tedarikçisi konumunda olduğunu hatırlattı. Bursa’nın coğrafi işaret tescilli 30 farklı kategoride ürün ve yemeğe sahip olduğunu hatırlatan Başkan Aktaş, “Tarım alanında her geçen gün güçlenen bir potansiyelimiz var. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak bu gücü daha da artırmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, Tarım Peyzaj A.Ş., BUSKİ ve HAGEL aracılığıyla tabiri caizse dört koldan tarım için seferber oluyoruz. Sadece benim dönemimde çiftçilerimize 8 milyon 100 bin fide, 306 bin 500 fidan, 1 milyon kilogram tohum, 51 bin tarım makinesi ve 25 bin kilogram yem dağıttık. Sabri Bey’e Bursa tarımına yaptığı katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. Burada çok güzel bir tesis kuruldu. Bütün bu çabalar takdire şayan. Hasatta bolluk ve bereket diliyorum” dedi.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın ise ilçenin zaten zeytiniyle ünlü olduğunu hatırlatarak, “Ancak zeytin hasadı yapılacağı zaman çiftçimizin cebine para girmesi için alternatif ürünlere yönelmesini istedik. Tarım Peyzaj A.Ş.’nin etkisini burada da görüyoruz. İlçemiz yakın zamanda zeytinin yanı sıra ahududu ve yaban mersini üretiminde de öne çıkacak” dedi.

Başa dön tuşu