Gündem

Bursa Mudanya’daki büyük orman yangını kontrol altına alındı

Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı Göynüklü ve Altıntaş kırsal mahallelerinde dün öğleden sonra çıkan ve rüzgar nedeniyle yayılma ihtimali bulunan orman yangını, sabah saatlerinde havadan ve karadan yapılan müdahalelerle kontrol altına alındı.

Mudanya’nın Göynüklü ve Altıntaş mahalleleri arasındaki ormanlık alanda 2 Eylül Cumartesi günü saat 16:00 sularında çıkan yangın, Mudanya Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ve Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin gece boyunca yaptığı müdahalelerle sabah saatlerinde kontrol altına alındı.

Rüzgarın da etkisiyle büyüyen ve yayılan yangına helikopterle hava desteği de verilirken, ekipler yangını kontrol altına almak için bölgede adeta seferberlik ilan etti.

Bölgedeki arı kovanlarına da sıçrayan yangında çok sayıda hayvanın telef olduğu öğrenildi.

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre yangına 6 uçak, 6 helikopter, 52 arazöz, 16 ilk müdahale aracı, 32 su tankeri, 20 iş makinesi ve 420 personel müdahale etti.

????BURSA / Mudanya
KONTROL ALTINA ALINDI ✅

Göynüklü ve Altıntaş mahalleleri mevkiinde 2 Eylül cumartesi günü öğlen saatlerinde başlayan ve rüzgarın etkisiyle yayılma ihtimali yüksek orman yangını, #OrmanKahramanlarımızın havadan ve karadan gecede devam eden özverili…. pic.twitter.com/esIaay8YNp

— Bursa Orman Bölge Müdürlüğü (@bursaobm) September 3, 2023

Öte yandan Mudanya Belediyesi bünyesindeki Veterinerlik Birimi de, Göynüklü’deki yangından etkilenen canların yaralarını sarmayı sürdürdü. Ekipler, bölgede yaşam alanları tahrip olan canlar için kurtarma, tedavi ve rehabilitasyon faaliyetlerini sürdürüyor.

Başa dön tuşu