Bugün 6 Ocak’taki komite duruşması, Trump’ın yargıyı etkileme girişimine odaklanacak – canlı izle

Meclis Komisyonu araştırıyor 6 Ocak ABD başkentine saldırı Perşembe günkü duruşma, o zamanki çabalara odaklandı – Başkan Donald Trump ve eski bir yargı yetkilisi Jeffrey Clark 2020 seçim sonuçlarını değiştirmeye yardımcı olması için bakanlığa baskı yapmamız gerekiyor.

Trump, Başsavcı’nın ardından Aralık 2020’de görevi devralan Başsavcı Jeff Rosen’ı görevden almak istedi. Bill Barr istifa etti Resmi oldu – ve yerine ceza davası açmayan bir çevre avukatı olan Clark geldi. Perşembe günkü duruşmaya başkanlık eden Temsilci Adam Kingsinger, Clark’ın tek yeterliliğinin “başkanın yapmasını istediğini yapacak” olduğunu söyledi.

Komitenin başkanı R. Penny Thompson söyledi.

Video ifadesinde, eski Beyaz Saray avukatı Eric Hershmann, Clark hakkında şunları söyledi: “Çevresel ve seçim zorlukları hakkında bildiğiniz tek şey, ikisinin de ‘E’ ile başlamasıdır.

Üç eski yargı görevlisi Perşembe günü panelde ifade verdi – eski Başsavcı Vekili Richard Donoku, eski Başsavcı Vekili Jeffrey Rosen ve eski Başsavcı Yardımcısı Steven Engel. Dono, Trump’la görüşmesi sırasında aldığı el yazısı notları göstererek, eski cumhurbaşkanının, “Seçim sahtekarlığı deyin, gerisini bana ve bana bırakın. [Republican] Kongre üyeleri.”

Capitol isyan soruşturması
Eski Hukuk Müşaviri Ofisi Başsavcı Yardımcısı Steven Engel, soldan, eski geçici Başsavcı Jeffrey Rosen ve eski Başsavcı Yardımcısı Richard Donoku ifade vermek üzere yemin ettiler.

Jacqueline Martin / AB


Trump’ın Clark’ı ülkenin en üst düzey kolluk görevlisi olarak belirleme kararlılığı açık – 3 Ocak 2021 Beyaz Saray davet kaydı, panelin şimdiden Clark’tan bir başsavcı vekili olarak bahsettiğini gösteriyor. Ancak hukuk müşavirliği bürosuna başkanlık eden eski başsavcı yardımcısı Steven Engel Perşembe günü ifade verirken, tüm başsavcı yardımcıları Clark yargıya başkanlık ederse istifa etmekle tehdit etti ve bu gerçek Trump’ı yeniden düşünmeye sevk etti.

Perşembe günü, Donoghue, Clark’ın Gürcistan yasama meclisine seçim bütünlüğünü sorgulayan bir mektup göndermek istediğini ve “planın ilerlemesine izin verilseydi, bizi anayasal bir krize sokabilirdi” diyerek ifade verdi. dedi Donoku.

2020 seçimlerinden sonra, Trump, seçime hile karıştığı iddiaları soruşturulup reddedildikten sonra bile yargıyı acımasızca soruşturmaya zorladı. Bir noktada, yargı, İtalyan uydularının Trump’tan Biden’a oy aktardığını iddia eden bir komplo teorisine göre hareket etmeyi reddettiğinde, Savunma Bakanlığı bazı soruşturmalar başlattı. Donok, teoriyi “saçma” olarak reddetti.

Kinsinger, komitenin eski Savunma Bakanı Chris Miller’ın İtalyan uydu iddiasını araştırmak için İtalya’da bir irtibat kurduğundan haberdar olduğunu söyledi.

Donoku’nun el yazısıyla yazdığı notlar, Trump’ın yargıdaki üst düzey yöneticilerine atıfta bulunarak, “Benim gibi interneti takip etmeyebilirsiniz” diyor.

Kinsinger, “Bu, Başkan Trump yönetiminin ne kadar ileri gidebileceğinin harika bir örneği” dedi. “Komplo teorilerini desteklemek için internette arama yapıyor.”

Bu arada CBS News, Çarşamba sabahı Clark’ın evinde bir arama yapıldığını öğrendi.

Perşembe günü, Cumhuriyetçi Matt Gates Kongre ve diğer GOP Kongre üyeleri, kayıtlı iletişimlere ve eski Beyaz Saray yardımcılarının kayıtlı ifadelerine göre Beyaz Saray’dan özür diledi.

Capitol’e yapılan saldırıdan beş gün sonra Temsilci Mo Brooks, Beyaz Saray’a “Matt Gates’in talebine uygun olarak, Başkan’ın aşağıdaki komitelerden” sorumlu tutulmasını tavsiye eden bir mektup gönderdi: her kongre üyesinin seçmen heyeti sunumlarını reddetmek ve Arizona ve Pennsylvania’dan senatör.”

Bu arada Brooks, bir CBS haber bültenine bir özürle yanıt verdi: “Demokratlar, 3. Madde uyarınca anayasal veya yasal yükümlülüklerine uygun hareket eden Cumhuriyetçileri kovuşturarak ve hapsederek yargının kötüye kullanılmasından endişe duyuyorlar.”

Panel bir sonraki duruşma için tarih belirlemedi ve Thompson, bu haftanın başlarında Temmuz ayında olabileceğini söyledi.

Ellis Kim bu rapora katkıda bulunmuştur.

READ  Biden ve Yun, Kuzey Kore'yi engelleme ve hükümet yardımı sağlama sözü verdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.