Bu hava durumu modeli, Oak Fire’dan çıkan dumanın nereye gittiğini gösteriyor

Ulusal Hava Hizmetin Hanford ofisi, dumanın nereden geldiğini gösteren bir bilgisayar modeli yayınladı. Kaliforniyas meşe ateşi Önümüzdeki günlerde Yosemite yakınlarında dağılacak. Hava Servisi’nde birçok modeli görebilirsiniz İnternet sitesi ve Çarşamba gününün tahminini gösterecek Twitter:

Cuma modeli, Mariposa İlçesindeki yangından güneye doğru hareket eden sıcak havayı Çarşamba öğleden sonra ve gece boyunca San Joaquin Vadisi’ne gösteriyor.

Çarşamba günü Nevada’daki Sierra ve Büyük Havza üzerinde bir yüksek basınç tepesi oluşmaya başlarken, rüzgarlar kuzeydoğuya doğru kayacak ve güneybatıyı Fresno, Tulare ve doğu Kings County’ye doğru itecek. İçeride biraz duman yayılacak tahoe Hanford ofisi kısmen, ama çok değil, dedi.

Bu gece daha fazla atmosferik dumanın San Francisco Körfez Bölgesi’ne taşınması bekleniyor; Bay Area Hava Kalitesi Yönetim Bölgesi’ne göre, puslu gökyüzüne neden olacak ancak hava kalitesini etkilemesi pek mümkün değil. Yüksek yerlerde duman kokusu alabilirsiniz. İlçede bugünden itibaren hava kalitesi tavsiyesi yürürlükte. Koşulların yedek hava alarmını tetikleyecek kadar şiddetli olması beklenmiyor.

Cuma günü yanan Meşe Ateşi’nden çıkan duman, günlerce Kuzey Kaliforniya’yı sardı ve Central Valley, Tahoe ve Bay Area’ya doğru ilerledi. Yosemite Ulusal Parkı şiddetli rüzgarlarla sular altında kaldı Web kameraları Parkın Half Dome gibi granit monolitleri zar zor görülebiliyor ve sis perdeleri tarafından gizleniyor.

READ  Oak Fire: California'nın hızlı hareket eden Oak Fire'ı yaklaşık 12.000 dönümlük bir alanı yakar ve binlerce insanı Yosemite Ulusal Parkı'nın dışına çıkmaya zorlar.

İtfaiyeciler yangını kontrol altına aldı ve Çarşamba sabahı itibariyle %32 oranında kontrol altına alındığını bildirdi. Yangın bu sabah itibarıyla 18.751 dönüm alana yayıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.