Brittney Griner Rus Ceza Kolonisinde 9 Yıl Hapse Mahkûm Edildi: Canlı Güncellemeler

WNBA yıldızı Brittney Griner’ın arkadaşları ve meslektaşları, bir Rus mahkemesinin onu Rusya’ya yasadışı uyuşturucu kaçakçılığı yapmaya çalışmaktan suçlu bulduktan sonra onu dokuz yıl hapis cezasına çarptırmasının ardından desteklerini ve üzüntülerini dile getirdiler.

2020’den beri UMMC Yekaterinburg Rus takımında Kreiner ile oynayan dört kez WNBA All-Star’ı olan Breana Stewart, “Eminim Brittney çok üzgün ve hastadır. Şimdi dava bitti ve ceza bitti. Çok duygusal bir durumda olduğunu biliyorum ve onu evine göndereceğim.Hala uyum sağlamak için elimizden gelen her şeyi yaptığımızı bilmesini istiyorum.

Griner, Rus gümrük yetkililerinin Moskova yakınlarındaki bir havaalanında bagajında ​​vape kartuşlarında esrar yağı bulduklarını söylediği 17 Şubat’tan bu yana Rusya’da gözaltına alındı. Duruşması 1 Temmuz’da başladı ve geniş çapta mahkumiyet bekleniyordu. ABD Dışişleri Bakanlığı, Griner’ın haksız yere gözaltına alındığını ve serbest bırakılması için pazarlık yaptığını söyledi.

Griner’ın ailesi, 2018’den beri Rusya’da tutuklu bulunan eski Denizci Paul Whelan ve Griner’ın serbest bırakılması için çalışan eski New Mexico Valisi Bill Richardson’dan yardım istedi.

Kreiner’in menajeri Lindsay Kagawa Kolas, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Brittney Kreiner için bugün verilen ceza, Rus yasal standartlarına göre sert ve Britney’nin siyasi bir piyon olarak kullanıldığını bildiğimizi kanıtlıyor” dedi. @POTUS ve @SecBlinken’in Britney, Paul ve tüm Amerikalıları eve getirmek için hızla bir anlaşma yapma çabalarını takdir ediyor ve desteklemeye devam ediyoruz.”

Kararın açıklanmasından birkaç dakika sonra Las Vegas Aces takımından A’jah Wilson Tweetlendi “Ücretsiz BG!” Turuncu kalp emojisi ile. Connecticut Sun’dan DeJonai Carrington Tweetlendi “Fiji için çok dua ediyorum.”

Phoenix Mercury, Griner’ın durumunu bir kabus olarak nitelendiren bir bildiri yayınladı.

Mercury’den yapılan açıklamada, “Arkadaşımızı eve götürmenin hiçbir zaman yasal bir süreç olmadığını bilsek de, bugünkü karar, kardeş PG’nin katlandığı 168 günlük kabusta ayık bir kilometre taşıdır” dedi.

READ  Kanada genelinde Rogers ağ kesintisi bankaları, işletmeleri ve tüketicileri etkiliyor

WNBA Oyuncular Birliği Twitter’da açıklama yaptı Yönetim kurulu başkanı Terry Carmichael Jackson, kararı “haksız” olarak nitelendirdi ve ABD yetkililerini Griner’ı eve getirmek için ellerinden gelen her şeyi yapmaya çağırdı.

Açıklamada, “Sahadaki ve dışındaki hizmet sicili göz önüne alındığında, PG eve dönmeyi hak ediyor” dedi.

Dünya spor topluluğu o zamandan beri Greiner’ın yanında yer almaya çağırdı.

NBA Komiseri Adam Silver ve WNBA Komiseri Cathy Engelbert ortak bir bildiri yayınladılar: “WNBA ve NBA’in taahhüdü sarsılmaz ve umudumuz, BG’yi Amerika’ya getirmek için bu sürecin sonunda olmamızdır.”

Birkaç NBA oyuncusu da ağırlığını koydu.

“Smh 9 yıl…. Bedava BG,” Miami Heat’ten Bam Adebayo Twitter’da söyledi.

Nets’in yıldızı Kyrie Irving Tweetlendi: “Kraliçemiz @brittneygriner @POTUS @VP ile gerçekten neler oluyor? Lütfen bize bir güncelleme verin.

Teksas Demokrat Temsilcisi Colin Allred, Mart ayından bu yana Griner’ın serbest bırakılması için çalışıyor.

Allred, Twitter’da “İnsanların bu mahkumiyetin düzmece bir davanın parçası olduğunu ve Britney’nin haksız yere gözaltına alındığını hatırlaması gerekiyor” dedi. “Bu, Rusya’nın etki kazanmaya çalışması için başka bir alaycı yol.”

Griner’ın lise basketbol koçu Debbie Jackson, Griner’ın kararını öğrendiğinde gözyaşlarını tutamadı. Jackson, o zamanlar bir voleybolcu olan Griner’ı Houston’daki Nimitz Lisesi’nde basketbol oynaması için işe aldı.

Jackson, “Bunun son olması beni üzüyor” dedi. “İyimser olmaya çalıştım, Rusya ile uğraşırken işlerin umduğunuz gibi gitmediğinin tamamen farkındayım.” Criner’in “Dışişleri Bakanlığımızın kendisi ve orada hapsedilen diğer Amerikalılar için hapishane reformu üzerinde çalışacağından emin olabileceğine” inandığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.