BM gözlem şefi, Ukrayna nükleer santraline yönelik grevi ‘tehlikeli’ olarak nitelendirdi | Ukrayna

BM nükleer gözlemcisi, Ukrayna yakınlarındaki tüm askeri faaliyetlerin derhal durdurulması çağrısında bulundu. Zaporijya Nükleer Santrali Bir mermi tarafından vurulduktan sonra, reaktörlerden biri kapanarak “gerçek bir nükleer felaket riski” yarattı.

Uluslararası Nükleer Genel Müdürü Raffaele Mariano Croci Enerji Ajans, tesise verilen hasar raporlarından “derin endişe duyduğunu” söyledi ve IAEA uzmanlarının hasarı incelemesine izin verilmesi çağrısında bulundu.

“Dünkü bombardımandan derinden rahatsızım. Avrupa’nın en büyük nükleer santrali“Bu, Ukrayna’da ve ötesinde halk sağlığını ve çevreyi tehdit edebilecek bir nükleer felaketin gerçek tehlikesinin altını çiziyor” dedi.

Ukraynalı nükleer şirket Energoatom, saldırının bir elektrik kablosuna zarar verdiğini ve reaktörlerinden birini çalışmayı durdurmaya zorladığını söyledi ve “hidrojen ve radyoaktif madde sızıntısı riskinin devam ettiğini ve yangın riskinin yüksek olduğunu” da sözlerine ekledi. Croci, bombardımanın “tesisin güvenli çalışması için ciddi bir risk oluşturduğunu” söyledi.

“Bir nükleer santralin emniyetini ve güvenliğini etkileyen askeri eylem kesinlikle kabul edilemez ve ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır. Tesise veya tesisten yönlendirilen herhangi bir askeri ateş, feci sonuçlara yol açabilecek ateşle oynamakla eşdeğerdir.

Ücretsiz günlük bültenimizin ilk baskısına kaydolun – her hafta sabah 7’de (BST)

Kiev, Rus birliklerini Mart ayında ele geçirdikleri ve işgale devam ettikleri tesiste ağır silah depolamakla suçladı. Buna karşılık Moskova, Ukrayna güçlerini kendisini hedef almakla suçladı.

Croci, Thane liderliğindeki bir IAEA güvenlik, emniyet ve güvenlik uzmanlarından oluşan bir ekibin tesisi ziyaret etmesine izin verilmesi çağrısında bulundu.

Avrupa Birliği, Rusya’yı tesisin etrafındaki “askeri eylemler” nedeniyle eleştirdi. AB dışişleri sorumlusu Joseph Borrell, “AB, Rusya’nın Zaporijya nükleer santrali etrafındaki askeri eylemlerini kınıyor.” dedi. “Bu, nükleer güvenlik kurallarının ciddi ve pervasız bir ihlali ve Rusya’nın uluslararası normları hiçe saymasının bir başka örneğidir.”

READ  Teksas Senatörü: Okul polis şefi 911 çağrılarını bilmiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.