Bir Trump avukatı Adalet Bakanlığı’na gizli materyalin geri çekildiğini söyledi

Eski Başkan Donald J. Trump’ın avukatlarından en az biri, Bay Trump’ın Haziran ayında yazılı bir açıklama imzaladığını söyledi. Trump’ın Mar-a-Lago evindeki ve kulübündeki bir depolama alanında sınıflandırılan ve kutulanan tüm eşyaların hükümete iade edildiğini doğrular. , dedi dört bilgili belge.

J.I., Adalet Bakanlığı Ulusal Güvenlik Bölümünde üst düzey bir karşı istihbarat subayı. Yazılı duyuru, Pratt’in 3 Haziran’da Mar-a-Lago’yu ziyaret etmesinden sonra yapıldı.

Daha önce bildirilmeyen imzalı beyanın varlığı, Sn. Trump veya ekibinin konuyla ilgili federal müfettişlerle tam olarak görüşmediğine dair olası bir işaret. Bu, bakanlığın, Pazartesi günü eski başkanın evinde gündüz araması yapmak için kullanılan izin belgesini almak için temel olarak ambargoyla ilgili ceza kanununun olası bir ihlalini neden gösterdiğini açıklamaya yardımcı olabilir; bu, siyasi bir kargaşa yaratan alışılmadık bir hareket. dalgalar.

Bay. Ayrıca, Adalet Bakanlığı’nın aylarca sorunu Trump ve ekibiyle görüşmeler yoluyla çözmeye çalıştıktan sonra aramayı yürütme kararına neden olan olayların sırasını daha fazla açıklamaya yardımcı olur.

Nesne bir envanterdir Cuma günü yayınlandı Sn. Arama sırasında FBI ajanları, Trump’ın evinden, bazıları “SINIFLANDIRILMIŞ/TS/SCI” – “yukarıda” kısaltması da dahil olmak üzere bir tür gizli veya gizli kimlik içeren 11 belge seti ele geçirdi. Gizli/Hassas Bilgiler.” Bu şekilde sınıflandırılan bilgiler yalnızca güvenli bir devlet tesisinde görüntülenmelidir.

Sadece yargının bildiği eşya kutularının saklandığı depolama alanı değil, Mr. Arama ayrıca Trump’ın ofisini ve ikametgahını da içeriyordu. Cuma günü açıklanan arama emri ve envanter, sınıflandırılmış olarak işaretlenen belgelerin Mar-a-Lago kampüsünde nerede bulunduğunu belirtmedi.

Bay. Trump Cuma günü yaptığı açıklamada, görevdeyken tüm mal varlığının gizliliğini kaldırdığını söyledi. Bunu yaptığına dair herhangi bir belge sunmadı.

Cuma gecesi Fox News’e çıkan sağcı yazar John Solomon, Mr. Trump, Mr. Oval Ofis’ten alınan ve Beyaz Saray’ın konutuna getirilen belgeler, “kaldırıldığı andan itibaren sınıflandırılmış” kabul edildi.

READ  S&P 500 vadeli işlemleri, Şükran Günü tatili öncesi artan perakende kazançlarının önünde yükseldi

Eski cumhurbaşkanının sözcüsü Taylor Pudovich Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “Daha önce Demokratlar tarafından yaratılan her cadı avı gibi, bu eşi görülmemiş ve gereksiz yargılamanın suları da medya tarafından önerilen sızıntılara, isimsiz kaynaklara ve başka hiçbir şeye dayanmıyor. Sert gerçekler.”

Arama emri, FBI ajanlarının aramayı Ambargo ve Casusluk Yasası ve hükümet kayıtlarının veya belgelerinin yasadışı olarak alınmasını veya imha edilmesini engelleyen yasaların olası ihlalleriyle ilgili kanıt aramak için yürüttüğünü söyledi. Davada hiç kimse suçlanmadı ve tek başına arama izni kimsenin olmayacağı anlamına gelmiyor.

Geçen yıl, Ulusal Arşiv yetkilileri Mr. Trump, Ocak 2021’de çalkantılı görev süresinin sonunda Beyaz Saray’dan ayrıldığında, beraberinde çok sayıda belge ve diğer hükümet eşyalarını aldığını keşfettiler. Cumhurbaşkanlığı Kayıtları Yasası kapsamındaki arşivler için.

Bay. Trump, bu yıl Ocak ayında 15 kutu mal iade etti. Arşivciler materyali incelediklerinde, sınıflandırılmış işaretlere sahip birkaç sayfa belge buldular ve konuyu soruşturma açan ve büyük bir jüri toplayan Adalet Bakanlığı’na havale ettiler.

İlkbaharda, bölüm Sn. Trump’ı sahip olabileceğine inandığı ek belgeler için mahkemeye çağırdı. Bazı belgeleri saklamak istediklerini açıklamalarına rağmen, eski cumhurbaşkanı danışmanlar tarafından geri kalanını geri vermesi için defalarca ısrar edildi.Anonim kaynakları kullanmadan önce neleri dikkate alıyoruz.
Kaynaklar bilgiyi nasıl biliyor? Bize anlatmak için motivasyonları nedir? Geçmişte güvenilir olduklarını kanıtladılar mı? Bilgileri teyit edebilir miyiz? Bu sorular tatmin edici olsa da, Times son çare olarak isimsiz kaynakları kullanıyor. Muhabir ve en az bir editör, kaynağın kimliğini bilir.

READ  İngiltere, EURO 2022'de Almanya'yı 2-1 yenerek ilk büyük bayanlar şampiyonluğunu kazandı.

Anlaşmazlığı çözmek için Sn. Pratt ve diğer yetkililer, Haziran ayı başlarında Fla., Palm Beach’teki Mar-a-Lago’yu ziyaret ettiler ve oradayken Bay Trump ile kısa bir süre görüştüler. Bay. Trump’ın iki avukatı M. Evan Corcoran ve Christina Popp, Mr. Pratt ve birlikte seyahat ettiği az sayıda araştırmacıyla konuştular ve kalabalığı anlattılar.

Bay. Corcoran ve Ms. Bob, Bay. İnsanlar, Pratt ve ekibinin Beyaz Saray’dan Bay Trump’ın kutularda aldığı eşyaları bir depolama alanında sakladığını söyledi.

Ziyareti iki kişi anlatırken, Sn. Pratt ve ekibi, ek gizli materyallerle ayrıldı ve o sırada Trump’ın avukatından yazılı bir bildirim aldı.

Toplantıdan kısa bir süre sonra, insanların anlattığına göre, Sn. Brad, Bay Corcoran’a oda için daha güvenli bir kilit bulmasını isteyen bir e-posta gönderdi. Bay. Trump ekibi buna uydu.

Adalet Bakanlığı, depolama odasının dışından alınan görüntüler de dahil olmak üzere Mar-a-Lago’dan güvenlik kamerası görüntüleri istedi. Konuyla ilgili brifing verilen bir kişiye göre, görüntüler müfettişler arasında malzemenin ele alınmasıyla ilgili endişelere yol açtı. Sahnelerin hangi döneme ait olduğu belli değil.

Son aylarda, müfettişler Mr. Yaklaşık yarım düzine Trump’ın mevcut yardımcıları, belgelerin nasıl ele alındığını bilen insanlarla temas halindeydi, iki kişi yaklaşım hakkında bilgi verdi. Soruşturmaya aşina bir kişiye göre, en az bir tanık, müfettişlere Bay Trump üzerinde daha fazla baskı yapmak istediklerine dair bilgi verdi.

Bay. Trump’ın gizli bilgileri ele alma konusundaki endişeleri, yönetiminin ilk günlerine kadar uzanıyor. Bay. Trump görevden ayrılırken, Başkan Biden hızla alışılmadık bir adım attı İstihbarat brifinglerinin alınmasını engeller Geleneksel olarak eski başkanlara verilen Mr. Trump’a “düzensiz davranışları” nedeniyle güvenilemeyeceğini söyledi.

Bay. Trump görevdeyken bile, Mar-a-Lago’daki gizli bilgilerin güvenliği hükümet yetkilileri için bir endişe kaynağı oldu. Başkanlığı sırasında hükümet, SCIF – Mr. Kulüpte iken Trump’ın kullanımı için düzenlendi.

READ  Elon Musk, mahkemeden Twitter'ın hızlı yargılama talebini reddetmesini istedi

Mar-a-Lago’dan elde edilen belgelerle ilgili endişelerini dile getiren iki Meclis komitesinin başkanları, Cumartesi günü Ulusal İstihbarat Direktörü Avril D. Haines’i “acil inceleme ve hasar değerlendirmesi” yapmaya ve bir sınıflandırma yayınlamaya çağırdı. Ulusal güvenliğe potansiyel zarar konusunda Kongre Brifingi.

Komite başkanı Rep. Carolyn B. “Eski Başkan Trump’ın davranışı ulusal güvenliğimizi ciddi riske attı” dedi. Maloney, New York Demokratı ve Gözetim Komitesi Başkanı ve California Demokratı ve Başkanı Adam P. Schiff araştırma ekibinden, Bayan Haynes’e yazdı.

Perşembe günü, Başsavcı Merrick B. Çelenk Halka açıklama yaptı Bay. Trump’ın mülkü için arama emri çıkarma kararını kişisel olarak onayladığını söyledi ve Adalet Bakanlığı’nın ancak daha az istilacı önlemleri denedikten sonra böyle bir adım atacağına dikkat çekti.

Bay. Garland duyuruyu yapmadan kısa bir süre önce, Mr. Trump’a yakın bir kişi, eski cumhurbaşkanından başsavcıya bir mesaj iletmek için bir Adalet Bakanlığı yetkilisine ulaştı. Bay. Bay Trump, ülke çapındaki insanlarla görüştüğünü ve arama konusunda kızgın olduklarını söyledi. Garland bilmek istiyordu.

Borsaya aşina olan bir kişiye göre, Mr. Trump’ın vermek istediği mesaj: “Ülke yanıyor. Isıyı azaltmak için ne yapmalıyım?”

Ertesi gün Sn. Trump, yanlış bir şey yapmadığını söylemekle yetkililerin arama sırasında mülkü hakkında kanıt saklamış olabileceğine dair asılsız iddialarda bulunmak arasında gidip geldi.

Katie Benner Ve Luke Broadwater Katkıda bulunan rapor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.