Bir NOAA uydusu, Dünya’nın mozaiğini yakalar ve çarpıcı bir panoramik manzara sunar.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi ilk görüntüsünü yayınladı NOAA-21 Görünür Kızılötesi Görüntüleme Radyometre Paketi (VIIRS) cihazı.

Yakın zamanda fırlatılan uydu, 5 Aralık’tan 6 Aralık’a kadar 24 saat boyunca dünyanın dört bir yanından alınan bir veri koleksiyonundan oluşturulan, Dünya’nın çarpıcı bir görüntüsünü yakaladı.

Kutupsal yörüngedeki uydular, coğrafi uydulardan farklı olarak, tüm gezegeni günde iki kez gözlemler.

Ajansa göre mozaik görüntü, Karayip Denizi’ndeki fitoplanktonlu parlak mavi suları, hareketli hava sistemlerini ve kuzey Hindistan’daki tarım yangınlarından çıkan dumanı gösteriyor.

2022, bu dünyanın dışında bir uzay hikayesidir

NOAA-21’in VIIRS cihazı tarafından çekilen yukarıdaki görüntü, Florida çevresindeki okyanus rengini ve Karayipler’in güney ucunu gösteriyor.
(Kredi: NOAA STAR VIIRS Görüntüsü)

Ortak Kutup Uydu Sistemi proje bilimcisi Dr. Satya Kollege yaptığı açıklamada, Küba ve Bahamalar çevresindeki turkuaz rengin kıta sahanlığını çevreleyen sığ sulardaki tortullaşmadan kaynaklandığını söyledi.

Virüs Okyanus renginin ölçümlerini sağlar Zararlı alg oluşumlarını tespit etmeye ve fitoplankton aktivitesini ve deniz yüzeyi sıcaklıklarını izlemeye yardımcı olun.

NOAA tarafından 21 Ekim'de yayınlanan bu uydu görüntüsü, Endonezya'nın Borneo ve Sumatra adalarındaki büyük orman yangınlarından çıkan dumanı gösteriyor.

NOAA tarafından 21 Ekim’de yayınlanan bu uydu görüntüsü, Endonezya’nın Borneo ve Sumatra adalarındaki büyük orman yangınlarından çıkan dumanı gösteriyor.
(Getty Images aracılığıyla AFP/AFP)

Ortak Kutup Uydu Sisteminin NOAA-20 ve Suomi-NPP uydularını da uçuran uydu, karada da tespit edebiliyor. Orman yangını şiddetini ölçünkuraklık ve seller.

Yangın yoğunluğu, orman yangını dumanının kalınlığını ve hareketini takip eden bir üründür.

Yetkililer, Rus uzay kapsülünün mikro meteor çarpması nedeniyle sızmış olabileceğini söylüyor

VIIRS, kar ve buz, bulutlar, pus, aerosoller ve toz ve küresel mahsullerin sağlığı konusunda önemli çevresel ürünler üretir.

Enstrüman, 10 Kasım’da Vandenberg Uzay Kuvvetleri İstasyonundan fırlatıldı.

Eskiden JPSS-2 olarak bilinen NOAA-21, Ortak Kutup Uydu Sistemi olarak bilinen bir serideki ikinci operasyonel uydudur.

Fox News uygulamasını edinmek için buraya tıklayın

NOAA ve NASA, sistemdeki tüm uyduların geliştirilmesini, fırlatılmasını, test edilmesini ve çalıştırılmasını denetler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.