Bir Arizona yargıcı, Gary Lake’e, Katie Hobbs’a seçim davası için bazı ücretleri ödemesini emretti, ancak ona izin vermeyi reddetti.CNN

Salı günü bir Maricopa İlçe yargıcı Arizona Cumhuriyetçisine emir verdi Kari Gölü Demokratik Vali seçilen Katie Hobbs ile ilgili bazı yasal ücretleri karşılamak için Seçim davası Lake, kaybına itiraz etti, ancak Lake’e dava açma izni vermekten vazgeçti.

Yargıç Peter Thompson Cumartesi günü Lake’in davasını reddetti ve görevi kötüye kullandığına dair açık veya ikna edici bir kanıt olmadığı sonucuna vardı ve Hobbs’un zaferini onayladı. Hobbs’a yaklaşık 17.000 oyla kaybeden ve seçimi bozmak için dava açan Lake için ezici bir yenilgiydi. Salı öğleden sonra yapılan bir dosyaya göre, Noel Arifesi kararına itiraz etti ve Arizona Yüksek Mahkemesinden doğrudan inceleme isteyecek.

Şu anki dışişleri bakanı olan Hobbs’un avukatları, Lake ve avukatlarının seçimde meydan okuyacaklarını ve bunun yasal etik kurallarını ihlal edeceğini biliyordu. Lake ve grubuna yaptırım uygulanmasını istediler. Thompson aynı fikirde değil. Salı günü, “Mahkeme, Davacının bu davada sunduğu iddiaların temelsiz olduğunu ve kötü niyet oluşturduğunu tespit etti” diye yazdı.

Ancak Hobbs’a bilirkişi ücretleri için 33.040,50 dolar tazminat ödemesini emretti ve Hobbs’un 5 Ocak’ta göreve seçileceğini yeniden teyit etti.

Son kararlar, ülke çapında seçim muhaliflerine yönelik en son azarlama ve 2020’deki seçim kaybına itiraz etmeye çalışırken eski Başkan Donald Trump’ın uğradığı uzun yasal kayıplara dönüş. Phoenix bölgesini ikiye bölen ve Arizona nüfusunun çoğunluğunu barındıran Maricopa İlçesi, ara dönem ve 2020 seçimlerinde asılsız dolandırıcılık iddialarının odak noktası oldu.

Eski bir Arizona televizyon muhabiri olan Lake, kampanyasını Trump’ın 2020 başkanlık seçimlerinde yaygın seçim sahtekarlığı hakkındaki yalanları etrafında kurdu. Yanlış bir şekilde 2022 seçimlerini kazandığını iddia ederek kendini ikiye katladı.

Thompson daha önce, Lake’in davasındaki sekiz iddiayı, doğru olsalar bile, Arizona yasalarına göre seçim itirazı için geçerli gerekçeler oluşturmadıklarına karar vererek, duruşmadan önce reddetmişti. Ancak Lake’in, Maricopa İlçesindeki yazıcıları ve bir oy pusulasını içeren diğer iki hesapla ilgili iki günlük bir duruşmada ifade vermesine izin verdi.

Thompson’ın Cumartesi günü verdiği karara göre, Lake’in ekibi, birinin ilçenin isteğe bağlı oy pusulası yazıcılarını kasıtlı olarak devre dışı bıraktığını göstermek zorunda kaldı ve sonuç olarak, seçimin sonucunu değiştirmeye yetecek kadar “tanımlanmış” oy kaybedildi.

Thompson, “Mahkeme huzurundaki her tanık, bu tür bir suiistimale ilişkin kişisel bilgi sahibi olduğunu reddetti. Mahkeme, açık ve ikna edici kanıtlar yerine spekülasyon veya varsayımları kabul edemez,” diye yazdı.

Bu hikaye ek bilgilerle güncellendi.

READ  Çin Rekabetçiliği ve Chip Bill Evden Geçiyor, Biden'a Gidiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.