Bilim adamları çocuk felci programının Covid korku gösterisinin tekrarı olacağından korkuyor

çocuk felci Amerika’da bir nesilde ilk kez yeniden ortaya çıktı. 18 Temmuz’da New York Eyaleti Sağlık Bakanlığı, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine, New York dışındaki Rockland County’den genç bir yetişkinde vakaların küçük bir yüzdesinde felce veya ölüme neden olabilen bir çocuk felci virüsü tespit ettiğini söyledi. Kent.

New York yetkilileri daha sonra virüsü Rockland ve komşu Orange County’deki kanalizasyonda buldu – yerel topluluk yayılımının kanıtı.

Bu ilk vaka, Birleşik Krallık ve İsrail’deki yetkilileri gözetimlerini artırmaya sevk etti ve onlar da çocuk felci buldular.

Bir çocuk felci krizi gelişebilir. Ama çocuk felcini tarif etmek bile “Amerika’nın En Korkulan Hastalıklarından Biri” CDC, çocuk felci virüsü testi üzerinde tam hükümet kontrolünü sürdürmeye çalışır. Yalnızca merkezi hükümetler ve halihazırda çocuk felci testi yapan bazı eyaletler patojeni izleme olanağına sahip olacaktır.

Massachusetts merkezli gözetim girişimi BioBot gibi özel laboratuvarların virüsü tespit edip izlemesini gerektiren test materyallerini ve protokolleri durduran CDC, potansiyel salgınların araştırılmasını kısıtlarken virüsün bazı topluluklarda fark edilmeden yayılmasına izin verdi. .

Columbia Üniversitesi Mikrobiyoloji ve İmmünoloji Bölümü’nde profesör olan Vincent Raconello, The Daily Beast’e “Bunu yapmak istiyorlar” dedi. “Tıpkı salgının başlangıcında COVID testlerini sınırlamak istedikleri gibi.”

Olay şu ki, CDC bile ilk yanıtı engellediğini kabul ediyor. Kovid. Geçen hafta, CDC Direktörü Rochelle Walensky, ajansın 11.000 çalışanına CDC’nin baştan aşağı bir revizyona ihtiyacı olduğunu söyledi. Walensky, “Açıkçası, testten veriye ve iletişime kadar oldukça dramatik, oldukça halka açık bazı hatalardan sorumluyduk.” Dedi. söz konusu.

CDC bazı hatalarını tekrarlayacak. CDC’nin Ulusal Atık Su Gözetim Sistemine başkanlık eden Emory Üniversitesi epidemiyoloğu Amy Kirby, yorum talebine yanıt vermedi.

READ  İsyan planlamakla suçlanan beyaz milliyetçiler, Idaho hapishanesinden kefaletle serbest bırakıldı

Polio virüsü, dışkı maddesiyle doğrudan temas yoluyla bulaşır. 1950’lerin başında oral aşının bulunmasından ve çocukluk aşılarının yaygın olarak tanıtılmasından önce, çocuk felci salgınları yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 15.000’den fazla felce neden oluyordu.

antibiyotikler Sıkılmış çocuk felci. 1970’lere gelindiğinde, hastalık Afganistan gibi en yoksul ve en uzak ülkelerin bazılarında neredeyse ortadan kalkmıştı. Tekrar ortaya çıktığında, genellikle uluslararası seyahatin bir sonucuydu – ve yerel sağlık yetkilileri, enfekte olanları izole etmek ve daha fazla yayılmayı durdurmak için hızlı davrandı.

CDC, ABD toplumunda çocuk felci virüsünü 1979 ile 2022 arasında bir kez izlemişti. 2005 yılında, Minnesota Sağlık Bakanlığı, büyük ölçüde aşılanmamış bir Amish topluluğunda aşılanmamış bir kız bebekte çocuk felci virüsü buldu. Virüs kontrol altına alınmadan önce üç çocuk daha hastalandı.

[It] Yapması zor olmamalı.

Bugün Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere zengin ülkelerde, nüfusun yüzde 90’ı veya daha fazlası çocuk felcine karşı aşılanmıştır. Ancak, azınlık popülasyonları arasındaki aşı karşıtı tutumlar nedeniyle çocukluk aşılama oranları düşmektedir. CDC’nin geçen ay çocuk felci virüsünü bulduğu Rockland County’nin aşılama oranının ülkenin geri kalanından daha düşük olması tesadüf değil: yaklaşık yüzde 60.

CDC, “Bu vakanın ortaya çıkması, komşu Orange County’de kanalizasyonda çocuk felci virüsünün tespiti ile birlikte, tüm yaş gruplarında çocuk felcini önlemek için yüksek aşı kapsamının sürdürülmesinin önemini vurgulamaktadır.” Dedi. bir açıklamada vurguladı Geçen hafta yayınlandı.

Dünya sadece mevcut COVID pandemisi ile değil, aynı zamanda hızlı maymun çiçeği salgını ile de uğraşırken, halk sağlığı riskleri daha yüksek olamazdı. Ancak potansiyel felaket, CDC’yi çocuk felcini teşhis etmek için gereken DNA primerlerini özel laboratuvarlara bırakmaya teşvik etmedi. “Sivillerden başka kimsenin bunu yapmasına izin verilmiyor” [i.e. government] Sağlık laboratuvarları,” San Diego California Üniversitesi’ndeki Genomik-Hesaplama Laboratuvarı başkanı Rob Knight The Daily Beast’e söyledi.

READ  Kentucky sel en az 16 kişiyi öldürdü, vali geçiş ücretinin 'çok daha yüksek olabileceği' konusunda uyardı

Primerler ve diğer materyaller olmadan, özel laboratuvarlar – ve bu laboratuvarlarla ilişkili araştırmacılar – hükümetin diğer topluluklarda çocuk felcini tespit etmesine yardımcı olamazdı. Racaniello, CDC’nin çocuk felci testini genişletme konusundaki isteksizliğini, yeni koronavirüs pandemisinin ilk aylarında kurumun COVID testi üzerindeki eşit derecede sıkı kontrolüyle karşılaştırdı. Raganello, “Pek iyi gitmedi” dedi. bir tweet’te bahsedilen.

En kötü durum senaryosu, çocuk felcinin haftalarca fark edilmeden yayılmasıdır – maymun çiçeği İlk başta fark edilmeden yayıldıBirçok doktor onu uçuk veya cinsel yolla bulaşan başka bir hastalıkla karıştırdı.

CDC’nin incelemesi bürokratik görünüyor. Knight, teknik açıdan bakıldığında, kanalizasyonda çocuk felci virüsünü tespit etmenin SARS-CoV-2 veya başka herhangi bir virüsü tespit etmekten daha zor olmadığını açıkladı. Kanalizasyondan bir numune alın ve PCR testini çalıştırın.

Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde çocuk felci üzerindeki kısıtlamalar diğer hastalıklardan daha katıdır. Knight, “Düzenleyici bir bakış açısından, çocuk felci içeren her örneği saymanız gerekir.” Dedi. Çocuk felci gözetimi, diye ekledi, “kurulması gereken bir evrak işi kabusu”.

Bir de maliyet faktörü var. Özel laboratuvarlarda çocuk felci testini hızlandırmak milyonlarca dolara mal olacak. Laboratuvarlar devlet yardımı ödemek isteyebilir. CDC liderlerinin de belirttiği gibi Artan isteksizlik ABD Kongresi, CDC’nin Covid testi için ödeme yapmasının ve çocuk felci testini evde tutmasının daha kolay olacağına karar verdi.

Ancak daha kolay daha iyi anlamına gelmez ve bu halk sağlığı ile ilgili değildir. Biraz çaba ve biraz parayla, özel laboratuvarlar hükümetin gözetim sistemini güçlendirebilir. “[It] Nebraska Üniversitesi Tıp Merkezi’nde bulaşıcı bir hastalık uzmanı olan James Lawler, The Daily Beast’e verdiği demeçte, atık suyu test etmek zor olmamalı” dedi. “BioBot ve zaten tetikte olan diğerleri hızla ayağa kalkabilir.”

READ  Los Angeles Lakers yıldızı LeBron James, Las Vegas'ta bir NBA takımına sahip olmak istediğini söyledi.

Bulaşıcı hastalıklar söz konusu olduğunda hem hız hem de ayrıntılı gözetim önemlidir. CDC’nin biraz çabası ve bazı hükümet fonları, küçük bir New York ilçesinde bir kerelik çocuk felci enfeksiyonu veya tüm Amerika Birleşik Devletleri’ni etkileyen bir çocuk felci enfeksiyonu arasındaki farkı yaratabilir.

Hatta tüm dünya.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.