Big Ten, Fox, NBC ve CBS ile yeni TV megadeal sunuyor – ancak ESPN değil

Makale eylemleri yüklendiğinde yer tutucu

Big Ten Konferansı, Fox, CBS ve NBC ve özellikle ESPN dahil olmak üzere yıllık 1 milyar doları aşan devasa medya hakları anlaşmalarını sonuçlandırdı. Big Ten’in yeni anlaşmaları, konferansın Güney Kaliforniya Üniversitesi ve UCLA’yı Pasifik-12’ye ekleyeceğini açıklamasından sadece haftalar sonra, kolej sporlarındaki en zengin konferansı yaratacak.

2023’te Perşembe sabahı duyurulan yeni anlaşmalar, konferansa kolej futbolu cumartesi günleri üç yayın ağında NFL benzeri bir program verecek ve her biri öğlen için pencereler ayarlanacak; CBS’de 15:30; ve NBC’de prime time. Bu, kırk yıldır ilk kez konferansın ESPN ile resmi bir ortaklığı olmadı.

İlave USC ve UCLA Big Ten’in zirvesindeKonferansa kazançlı Los Angeles televizyon pazarında bir dayanak sağlayacak olan , milyarlarca dolarlık kolej sporları endüstrisi hızla değişen manzarada gezinirken anlaşmaların değerini artırdı. 2024 sezonundan itibaren, bir zamanlar Midwest ile eşanlamlı olan Big Ten, New Jersey’den California’ya yayılmış 16 takıma sahip olacak. Bir zamanlar bölgesel çekiciliği için selamlanan bir sporun ulusal sözleşmesidir.

Big Ten yetkilisi Kevin Warren bir röportajda, “Bizim için, hayranlarımız için, Amerika’yı gerçekten küçülttü, ülkemizi küçülttü,” dedi, “insanların sabah, öğlen ve gece yarışan ekiplerimiz ve okulları ile özdeşleşebilecekleri ve benzersiz zamanlarda Kara Cuma ve kıyıdan kıyıya rekabet, gerçekten heyecan verici olacak.”

Erkek ve kadın basketbolu da dahil olmak üzere diğer Big Ten sporları Fox (ve FS1), CBS ve NBC’de, Fox’un yüzde 61 hisseye sahip olduğu Big Ten Network ve NBC’nin yayın hizmeti Peacock ile yayınlanacak. Sözleşmeler 2029-30 sezonu boyunca devam ediyor.

Oldukça parçalı bir medya ortamında bile ESPN, ülkenin baskın spor ağı olmaya devam ediyor. Günlük talk show’u günün spor konuşmasını yönlendiriyor ve College Football Playoff serisini koruyor. ESPN, on yıllardır Big Ten’in ülke çapında televizyona çıkarılmasında etkili olmuştur.

READ  First Lady Jill Biden'ın Corona virüsüne yakalandığı doğrulandı.

Warren, “Biz kolej atletizminin, özellikle kolej futbolunun önemli bir parçasıyız.” Dedi. “Sanırım herkes, hepimizin birlikte çalışmanın önemli olduğunu ve hepimizin ortak bir sese sahip olduğunu kabul ediyor. Big Ten’de yer aldığımızdan ve saha içinde ve dışında kolej atletizminin geleceğini şekillendirmede söz sahibi olabileceğimizden eminim.

Fox ve FS1, konferansın futbol maçlarının çoğunu gösterecek: 2023’te 24 ila 27 maç, ardından sonraki yıllarda 30 ila 32 maç.

2023’te CBS yedi futbol maçı yayınlayacak. 2024’ten başlayarak, Big Ten, ya CBS 14’te ya da konferansın en iyi oyununun yalnızca 15:30’da CBS tarafından televizyonda yayınlanacağı bir CBS yayın anlaşması yoluyla, tüm sezon boyunca bu öğlen penceresini işgal etme anlaşmasıyla SEC’e bağlı. Biri Şükran Günü’nden sonraki Cuma öğleden sonra olmak üzere her yıl 15 oyun.

Nihai NFL içeriden Adam Schefter olmanın gücü ve tehlikesi

NBC, her sezon 14 ila 16 futbol maçı yayınlayacak ve ağın başarısını “Sunday Night Football” ile tekrarlama girişimi olan “Big Ten Saturday Night” olarak tanımlanan programlamayı tanıtacak.

Bu üç büyük ağ, 2023, 2025, 2027 ve 2029’da Fox’ta Big Ten futbol unvan oyununu televizyonda yayınlama haklarını paylaşacak.

Fox, her sezon 45 erkek basketbol maçının haklarına sahiptir ve belirli kadın basketbol maçlarını ve Olimpik spor etkinliklerini yayınlayabilir.

CBS, 2023-24’te 9 ila 11 erkek basketbol maçını televizyonda yayınlayacak, ardından anlaşmanın kalan yıllarında 13 konferans yarışması dahil olmak üzere 15 maça çıkacak. Ağ, erkekler ve kadınlar basketbol konferansı şampiyonluk maçının yanı sıra erkekler yarı finallerini televizyondan yayınlayacak.

NBC’nin Big Ten envanteri yalnızca futbolu içerir, ancak ağın doğrudan tüketiciye yönelik akış hizmeti olan Peacock, diğer sporlarda düzinelerce yarışma sunar. Platformda sekiz futbol maçı yapılması planlanıyor. Peacock, 2023-24 sezonunda 20 konferans oyunu da dahil olmak üzere 32 erkek basketbol maçı yayınlayacak ve sonraki yıllarda 47 erkek basketbol maçına (32 konferans maçı) çıkacak. Peacock ayrıca erkekler basketbol konferans turnuvasında bir çift açılış gecesi maçı da yayınlayacak.

READ  Apple'ın iPhone'unuzdaki iOS 15.6'sı: Bilmeniz Gereken Her Güncelleme

Peacock, 20 konferans oyunu da dahil olmak üzere 30 kadın basketbol maçı ve kadın basketbol konferans turnuvasının açılış gecesi çift başlı maçı taşıyacak. Platform, Olimpiyat Oyunları için yılda 40 canlı etkinlik yayınlayabilir.

BTN, 2023’te 38 ila 41 futbol maçı ve ardından 2024’ten 2029’a kadar 50 maç yayınlayacak. Ağ, en az 126 erkek basketbol maçı ve en az 49 kadın basketbol maçı yayınlayacak. Erkekler basketbol konferans turnuvası sırasında, Perşembe günü dört maç ve dört çeyrek final BTN’de gösterilecek. Kadınlarda BTN, Perşembe günü dört maça, dört çeyrek finale ve iki yarı finale ev sahipliği yapacak. BTN, Olimpiyat Oyunları programlaması için konferansın ana merkezi olmaya devam edecek.

Konferansın 2020’den beri komiseri olan Warren, bu yaz iş için görüşme yaptığından beri Big Ten’in genişlemesini düşündüğünü söyledi. Bu nedenle, konferans bu yaz UCLA ve USC’yi memnuniyetle karşıladığında, kolej sporları manzarasının şoku müzakereleri gölgelemedi. Ağlarla tartışılan ilk makalelerde, belirli okullar değil, genişleme fikrini geliştirdiğini söyledi.

Warren, “Biz tarihi bir konferansız” dedi. “Bence insanlar mirasımıza saygı duyduğumuzdan emin olmaya çalıştığımızı, ancak ileri görüşlü son teknoloji fikirler konusunda akıllı ve mantıklı olduğumuzu biliyorlar.”

Franchise ücretleri, Big Ten ve televizyon tarihi boyunca izlenebilen kolej spor programlarının kasasını dolduran şaşırtıcı miktarı açıklıyor. 1996’da konferans, ESPN ile neredeyse tüm konferans oyunlarını ağa koyan ve türünün ilk örneği olan 10 yıllık 100 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı. 2007 yılında, konferans Fox ile ortaklık kurdu ve 20 yıl boyunca konferans için 2,8 milyar dolar üreten Big Ten Network’ü başlattı. Pac-12, ACC ve SEC, Big Ten’i takip etti ve değişen derecelerde başarı ile kendi markalı ağlarını başlattı.

READ  Amazon'da Dom Phillips ve Bruno Pereira'ya ait eşyalar bulundu | Brezilya

Big Ten ve SEC, rekabetçi konferanslar için gelir açısından çok ileride. SEC, ESPN ile 10 yılda 3 milyar dolar değerinde anlaşma imzaladı Sports Business Journal’a göre2024’te başlayacak ilk Cumartesi maçı için. (Bu anlaşmanın diğer kısımları, SEC’in medya haklarının değerini her yıl 700 milyon dolara getiriyor.)

Big Ten, son yıllarda büyük bir düşüş yaşayan en yeni spor mülkü olup, canlı sporların hem geleneksel hem de yeni medya kuruluşlarına değerini bir kez daha kanıtlıyor. NFL geçen yıl dört yayın ağı ve Amazon ile on yılda 100 milyar dolar ödeyecek bir anlaşma imzaladı. Major League Baseball’un Fox Sports ile yaptığı yeni anlaşma, yılda 5 milyar dolardan fazla değere sahip. Geçen yıl, İngiliz Premier Ligi, NBC ile altı yıl içinde 2,7 milyar dolara yeniden anlaştığında, ABD hak ücretlerinin yıllık değerini iki katına çıkardı. Canlı sporlar, kablolu yayın müşterilerinin korunmasında önemli bir rol oynamaya devam ederken, akış platformları bunları yeni aboneler eklemek için kullanıyor. (Big Ten ayrıca Amazon ile konuştu.)

Üniversiteli sporcu haklarının gelişen dünyasında Warren, yeni sözleşmelerden potansiyel gelir paylaşımı modelleri hakkında oyuncularla konuşmaya açık olduğunu söyledi. Tüm bu bariz konuların masaya yatırılması ve yasal olarak tartışılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.