Biden yönetimi, eski Korintli öğrenciler için 5,8 milyar dolarlık öğrenci kredisini iptal etti

Bu iptal, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından henüz yapılmayan sistemli bir tahliyedir.

Corinthian’ın mezunlarından bazıları zaten kredi muafiyeti için uygundur, ancak yeni önlem, Nisan 2015’te Corinthian’ın kurumundan 1995’te kapanarak katılan tüm borçlular için borç indiriminin mevcut olmasını sağlayacaktır.

2010’daki zirvesinde, Corinthian kolejleri, bazıları Everest, Healt College veya Viotech olarak bilinen 105 kampüste 110.000’den fazla öğrenciye kaydoldu. Eğitim Bakanlığı, Korint kolejlerini kredileri müstakbel öğrencilere dönüştürme yetenekleri konusunda yanılttı ve yerleştirme oranlarını tahrif etti.

2013 yılında, Başkan Yardımcısı Kamala Harris – daha sonra Kaliforniya Başsavcısı – okulu dolandırıcılık, yanlış beyan ve işe alma ile suçlayarak Corinthian kolejlerine dava açtı. Dava muhtemelen 2014’te tesislerinin çoğunu satan ve geri kalanını 2015’te kapatan Corinthians tarafından finanse edildi.

Öğrenci kredisini iptal etmek için siyasi baskı

Çarşamba günkü duyuru, Biden yönetiminin kar amacı gütmeyen kolejleri tarafından dolandırılan borçlulara federal öğrenci kredisi kredilerini iptal etmek için yaptığı en son ve en büyük hamle. Yönetim, kalıcı olarak engelli borçluların ve kamu sektörü çalışanlarının borç indirimi almalarını kolaylaştırdı.

Yeni duyuru, Ocak 2021’den bu yana Biden yönetimi tarafından onaylanan toplam öğrenci kredisi toplamını 25 milyar dolara getiriyor. Başkan Joe Biden ayrıca salgınla ilgili tarifelerin askıya alınmasını birkaç kez uzattı – en son son kullanma tarihini değiştirdi. 1 Mayıs – 31 Ağustos.

Ancak yönetimin öğrenci kredilerini iptal etmeye yönelik parçalı yaklaşımı, Biden’ın 43 milyon borçlu başına 50.000 dolara kadar olan öğrenci kredilerini yaygın olarak iptal etmesini isteyen birçok Demokratı tatmin etmedi.

Şimdiye kadar Biden bu baskıya direndi, ancak Bazı federal öğrenci kredileri iptale açıktır. Kampanya süresince, salgına yanıt olarak kişi başına en az 10.000 dolarlık öğrenci kredisinin iptal edilmesini ve ayrıca iki ve dört yıllık devlet kolejleri ve üniversiteleriyle ilgili tüm lisans eğitiminin borçlularını affetmeyi önerdi. Yılda 125 bin dolara kadar kazanıyor.

Başkanın yürütme yetkisinin daha geniş bir öğrenci borcundan feragat etmesine izin verdiği tam olarak açık değil. Geçen yıl Biden, eğitim ve adalet departmanlarındaki avukatlara federal öğrenci kredilerini geniş çapta iptal etme yetkisine sahip olup olmadığını değerlendirme talimatı verdi. Yönetim bu bulguları yayınlamadı.

Ama Eylül 2020 Hafıza Harvard Üniversitesi Hukuk Hizmetleri Merkezi, Kongre’nin Eğitim Bakanlığı’na, soygunculara öğrenci kredisi verilmesini sağlayan Yüksek Öğrenim Yasası adı verilen bir yasa aracılığıyla federal öğrenci kredilerini geniş ölçüde kaldırma yetkisi verdiğini savunuyor. Not, bunun Eğitim Bakanına “federal öğrenci kredisi programları kapsamında borçlu olunan borcu yaratma, iptal etme veya değiştirme” yetkisi verdiğini belirtiyor.

Borçla aldatılanlara kolaylık var

Corinthian öğrenci kredisini iptal etme mücadelesi, 2014 yılında bir grup öğrencinin Debt Collective adlı bir gruba katılmasıyla başladı. Öğrenci kredisini ödemeyi reddederek ülkenin ilk öğrenci kredisi grevini düzenlediler.

READ  DHS genel müfettişi, Gizli Servis'e potansiyel olarak gizli metinleri araştırmayı bırakmasını söyledi

Eski Korint öğrencileri artık kalan federal öğrenci kredilerinin otomatik olarak iptal edildiğini görecekler.

Kolejleri tarafından aldatıldıklarına inanan öğrenciler, genellikle geri ödeme koruması dedikleri şeyi Eğitim Departmanına çağırmalıdır.

Biden yönetimi, Trump yönetimi sırasında yapılandırılan bu iddiaların omurgasından uzaklaştı. Şimdi 7,9 milyar doları 690,000 borçluya mahsup etti.

Bazı durumlarda – Çarşamba günü açıklanan gibi – hükümet, belirli bir zamanda belirli bir okula devam eden tüm öğrenci grubunun uygun yardım almasına karar verdi. Savunuculuk grupları, son Korint hareketinin gelecekte borçlu gruplarının tahliye edilmesinin önünü açacağına inandıklarını söylüyorlar.

Deft Collective’in kurucu ortağı Thomas Coke, “Bu duyuru, ITT Tech ve Sanat Enstitüsü dahil olmak üzere diğer kar amacı gütmeyen okullar için gelecekteki grup düzeyinde işten çıkarmaların ve tüm öğrenci kredilerinin daha geniş bir şekilde iptal edilmesinin önünü açıyor” dedi. Bir deyim.

Bu hikaye ek bilgilerle güncellendi.

CNN’den Nicki Carvajal rapora katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.