Biden, Suudi Arabistan’daki Arap zirvesinde İsrail’in entegrasyonunu umuyor

CİDDE, Suudi Arabistan, 16 Temmuz (Reuters) – ABD Başkanı Joe Biden, Cumartesi günü Suudi Arabistan’da Arap liderlerle bir araya geldiğinde bölgesel füze ve savunma yeteneklerini görüşecek. Üst düzey bir yönetim yetkilisi, İran ile ilgili endişelerini paylaştıklarını söyledi.

Gazetecilere verdiği demeçte, “Bölgeye mümkün olduğunca çok yetenek eklemenin büyük bir değeri olduğuna inanıyoruz ve elbette İsrail’in önemli hava ve füze savunma yetenekleri var” dedi.

Biden, cumhurbaşkanı olarak ilk Ortadoğu gezisinde, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman ile bir görüşmeyi küçümserken, altı Körfez ülkesi ve Mısır, Ürdün ve Irak ile planlanan zirvelere odaklandı. Toplantı, ABD’deki insan hakları ihlallerine yönelik eleştiriler aldı.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Biden, 2018’de gazeteci Jamal Khashoggi’nin Suudi ajanlar tarafından öldürülmesi üzerine Suudi Arabistan’ı dünya sahnesinde bir “parya” yapma sözü verdi, ancak nihayetinde ABD çıkarları, dünyanın en büyük petrol ihracatçısı ve Arap ulusuyla ilişkilerin kopmasını değil, yeniden düzenlenmesini dikte etti. güç istasyonu.

ABD başkanı Cuma günü Suudi prens ile yaptığı görüşmenin zirvesinde, Kaşıkçı cinayetini gündeme getirdiğini ve insan hakları konusundaki sessizliğin “bizim ve kim olduğumla çeliştiğini” söyledi. devamını oku

Suudi Arabistan’a ait Al Arabiya TV, bir Suudi yetkilinin, ABD’nin yalnızca değerlerini %100 paylaşan ülkelerle uğraşması durumunda, yalnızca NATO ülkeleriyle çalışması gerektiğini söylediğini aktardı.

Biden, daha yüksek ham petrol fiyatları ve Rusya-Ukrayna çatışmasıyla ilgili diğer konular ve geçici ateşkesin olduğu Yemen’deki savaşı sona erdirme çabaları için OPEC devi Suudi Arabistan’ın yardımına ihtiyaç duyuyor. Washington, İran’ın bölgedeki hakimiyetini ve Çin’in küresel etkisini sınırlamak istiyor.

Yönetim yetkilisi, ABD’nin OPEC’in önümüzdeki haftalarda üretimi artırmasını umduğunu söyledi. Biden’ın diğer Körfez üreticilerine daha fazla petrol pompalaması için baskı yapması bekleniyor. Rusya’yı da içeren OPEC+ 3 Ağustos’ta toplanıyor.

READ  Rusya-Ukrayna savaşı: İşgalin 101. gününde bildiklerimiz | Ukrayna

Bölge gezisine İsrail ziyareti ile başlayan ABD başkanı, vizyonunu “açıkça” ortaya koyacağı daha geniş bir zirveye katılmadan önce Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Irak liderleriyle ikili görüşmelerde bulunacak. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jack Sullivan Cuma günü ABD’nin Orta Doğu’ya angajman stratejisini açıkladı.

Sullivan, “Ortadoğu’da Çin ve Rusya’nın doldurabileceği bir boşluk kalmamasını sağlamaya niyetli” dedi.

Bir başka üst düzey yönetim yetkilisi, Biden’ın ABD’nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika’ya yakın ve uzun vadeli yeni gıda güvenliği yardımı için 1 milyar dolar taahhüt ettiğini ve Körfez ülkelerinin önümüzdeki iki yıl içinde rehabilitasyon programlarına 3 milyar dolar taahhüt edeceğini açıklayacağını söyledi. yıllar. ABD Küresel Altyapı ve Yatırım Ortaklığı ile.

Ukrayna ihtilafında Rusya’ya karşı Batı’nın yanında yer almayı reddeden Körfez ülkeleri, ABD’den stratejik bağlara daha sıkı bir bağlılık istiyorlar.

İran endişeleri

Riyad ve Abu Dabi, ABD’nin silah satışları konusundaki koşulları, Tahran’ın füze programı ve davranışıyla ilgili bölgesel endişelerin ele alınmaması ve 2015 nükleer anlaşmasını yenilemeyi amaçlayan örtülü ABD-İran görüşmelerinden dışlanma nedeniyle hüsrana uğradı.

Riyad merkezli Körfez Araştırma Merkezi başkanı Abdul Aziz Sagar, “Suudi liderliği ve diğer Körfez liderleri – ve genel olarak Araplar – ABD politikası ve bölgeye yönelik yönü konusunda netlik istiyor” dedi.

İran konusundaki endişelerini paylaşan İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’in ABD’nin İsrail’le yaptığı anlaşmalarda bağlarını güçlendirmesinden sonra daha geniş bir Arap yakınlaşmasının bir parçası olarak Suudi Arabistan ve İsrail arasında bir çözülmeyi teşvik etmeyi umarak Biden’in krallığa ziyaretini teşvik etti. Riyad’ın nimetleri.

Biden’ın çığır açan bir süreç olarak nitelendirdiği süreçte bir ilerleme işareti olarak, Suudi Arabistan Cuma günü hava sahasını tüm hava taşıyıcılarına açacağını ve İsrail’e ve İsrail’den daha fazla uçuşun önünü açacağını söyledi.

READ  Pakistan'da sel felaketinde 380'i çocuk 1100 kişi hayatını kaybetti.

Washington ve Riyad, ABD ve diğer barış güçlerinin Suudi Arabistan ile Mısır arasında, İsrail’in Eilat limanına giden bir ada olan Taran’dan çekildiğini duyurdu. Birlik soğukluğu, 1978’de İsrail ile Mısır arasında bir barış anlaşmasına yol açan anlaşmaların bir parçası.

Hava savunma sistemlerini bağlama planı, İsrail’le hiçbir bağı olmayan Arap ülkelerine zor bir satış olabilir ve Irak da dahil olmak üzere bölge çevresinde güçlü bir vekil ağı inşa eden İran’a karşı bir koalisyonun parçası olmaları engellenebilir. Lübnan ve Yemen.

Üst düzey bir BAE yetkilisi Anwar Gargash Cuma günü yaptığı açıklamada, sözde Orta Doğu NATO fikrinin zor olduğunu ve ikili işbirliğinin hızlı ve etkili olduğunu söyledi. devamını oku

BAE, çatışmacı bir yaklaşımı desteklemiyor: “İşbirliğine açığız, ancak bölgedeki başka herhangi bir ülkeyi hedef alan işbirliğine değil, özellikle İran’a atıfta bulunuyorum.”

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Ek raporlama Cidde’de Maha El Dahan ve Paris’te John Irish, Yazma Kaida Cantes ve Michael Giorgi Düzenleme Daniel Wallis ve Frances Kerry

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.