Belçika, Patrice Lumumba’nın dişini 61 yıl sonra ailesine iade ediyor | patrice lumumba

Belçikalı yetkililer, öldürülen Kongolu bir özgürlük savaşçısının dişini verdi patrice lumumba Çocukları için eski koloni, ülkenin acımasız sömürüsüne bağlı vahşeti tanımak için yeni bir hamle yapıyor.

Bu anıt, ülkenin ilk başbakanı olan Lumumba’nın tek kalıntısı. Kongo Demokratik Cumhuriyeti (DRC), eski adıyla Kongo Cumhuriyeti ve Afrika’da sömürgeciliğe karşı mücadelenin sembolü, 1961’de ayrılıkçılar ve Belçikalı paralı askerler tarafından öldürüldü. Bazıları dişlerini acımasız tutsa da, katilleri kalıntılarını asitte eritti. Anıtlar.

Altın kaplı diş açık mavi bir kutuda teslim edildi Bir grup aile üyesine Pazartesi sabahı Brüksel’deki Ekmond Sarayı’nda. Eve dönmeden önce ilk adım olarak DRC büyükelçiliğine götürülecek bir tabuta yerleştirildi.

Lumumba’nın oğlu Roland, geçen hafta dişçiye dönerken ailesinin “kederine son verebileceğini” söyledi.

Dişi iade ederek, Belçika Orta Afrika’nın kanlı sömürüsünün en korkunç ve utanç verici bölümlerinden birinin altına bir çizgi çekmeyi umuyor.

Belçika Başbakanı Alexandre de Crore, Lumumba’nın öldürülmesiyle ilgili “ahlaki sorumluluğunu” kabul etti. De Crowe, “Bu acı verici ve kabul edilemez bir gerçek ama konuşulması gerekiyor” dedi. “Siyasi inancı, sözleri, hırsları için bir insan öldürülür.”

Belçika Başbakanı Alexander de Groo Pazartesi günü Ekmond Sarayı’nda düzenlenen resmi törende konuştu. Fotoğraf: Rex / Shutterstock

Bu ayın başlarında, Belçika Kralı resmi bir özür dilemeyi bırakmasına rağmen, DRC’ye ilk ziyaretini yaptı. Kral Philip, “geçmişin yaraları için derin bir üzüntü duyduğunu”, “eşit olmayan ilişkilerle işaretlenmiş, haksız, ataerkil, ayrımcı ve ırkçı bir kural” olduğunu ve “şiddet ve aşağılama eylemlerine yol açtığını” ifade etti.

Özgürlük mücadelesinde kilit rol oynayan çekici ama çalkantılı bir Pan-Afrikalı Lumumba, 1960 yılında ülkesinin demokratik olarak seçilmiş ilk lideri oldu. Bir yıl içinde Soğuk Savaş siyasetinin ve iç güç mücadelelerinin kurbanı olmuştu. Yeni eyalette düzen çöktü ve isyancı gruplar maden zengini Katanga eyaletinde ayrılmaya çalıştı.

Ücretsiz günlük bültenimizin ilk baskısına kaydolun – her hafta sabah 7’de

Batılı yetkililer, Lumumba’nın Sovyetler Birliği’ni bir savunucu olarak destekleyeceğinden ve Moskova’nın uranyum gibi stratejik açıdan önemli kaynaklara erişmesine izin vereceğinden endişeliydi.

Askeri darbenin ardından, Lumumba hapsedildi, işkence gördü ve aceleyle toplanmış bir grup silahlı adam tarafından vurularak öldürüldü. 40 yıl sonra Belçika kabul etti Ölümü için “ahlaki sorumluluk” kabul edildi. CIA ayrıca 35 yaşındaki bir politikacıya suikast düzenlemeyi planladı.

Ancak, Lumumba’nın cinayetinin koşulları hakkındaki gerçeğin ortaya çıkması on yıllar aldı.

2000 yılında, Belçika Polis Komiseri Gerard Sட்d, Lumumba’nın cesedini parçalara ayırdığını ve kalıntıları asit içinde erittiğini itiraf etti. Alman televizyonunda yayınlanan bir belgeselde Soete, Lumumba’ya ait olduğu iddia edilen iki dişi gösterdi.

2016’da Belçikalı bir eğitimci olan Ludo de Vitte, bir gazeteye verdiği röportajda Chot’un kızına Lumumba’ya ait altın bir diş göstermesinden sonra şikayette bulundu. Diş daha sonra Belçikalı yetkililer tarafından ele geçirildi.

Lumumba birçokları içindir Kongo Demokratik Cumhuriyeti Bağımsızlıktan sonra ülkenin nasıl olacağının sembolü. Aksine, geniş maden kaynaklarını tüketerek, onlarca yıldır diktatörlük ve çatışmalara saplanmış durumda.

İki yıl önce, Kongo’nun bağımsızlığının 60. yıldönümü, Lumumba’nın “ruhu sakinleştirmesi” için yeni çağrılara yol açtı. Protestocular, Kinşasa’daki Belçika büyükelçiliği dışında, sömürge yönetimi sırasında alınan kültürel eserlerle birlikte kalıntılarının geri alınmasını talep etmek için toplandı.

Bunu Belçika’da ırkçılığa karşı uluslararası bir mücadele izledi. George Floyd’un ölümü Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Kral II. Leopold anıtlarının kaldırılması için mücadele eden aktivistlere yeni bir ivme kazandırdı.

DRC hükümeti, bu ay Kinşasa’daki dişçi cenazesi öncesinde üç günlük resmi yas ilan etti.

Belçika, Kongo’nun kauçuk, fildişi ve ağaçtan yararlanma geleneğini yeni yeni ele almaya başladı. 1885’ten itibaren Belçika yönetiminin ilk 23 yılında, 10 milyon insan açlıktan ve hastalıktan öldü. Diğerleri, kazançlı kaynakların imkansız dağılımını başarmak için daha çok çalışmaya teşvik etmek için öldürüldü veya kasten sakatlandı.

READ  Dustin Johnson, Suudi Golf Ligi'ne katılmak için yaklaşık 125 milyon dolar ödedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.