Bazı Appalachia sakinleri ölümcül selden sonra temizliğe başlıyor

Prestonburg, Ky. (AP) – Kentucky valisi, bazı Appalachia sakinlerinin Cumartesi günü su basmış evlere ve topluluklara çamur ve enkaz küreklemek ve ellerinden geleni kurtarmak için döndüklerini söyledi. Birkaç gün önce yağan yağmur, ölümcül sel baskınlarına neden oldu.

Kurtarma ekipleri, bazıları Amerika Birleşik Devletleri’nin en fakir bölgelerinde olmak üzere en çok etkilenen bölgelere ulaşmak için mücadele etmeye devam etti. Düzinelerce ölüm doğrulandı ve geçiş ücretinin artması bekleniyor.

Küçük Wayland topluluğunda, Philip Michael Caudill Cumartesi günü enkazı temizlemek ve karısı ve üç çocuğuyla paylaştığı evden yapabildiklerini kurtarmak için çalışıyordu. Evdeki su çekildi, ancak onu ve ailesini daha sonra ne yapacakları konusunda bir ikilemde bıraktı.

Ailesiyle birlikte Jenny Wylie Eyalet Parkı’nda ücretsiz bir kulübede kalan Goudle, “Biraz yardım almayı umuyoruz” dedi.

Yakındaki Garrett kasabasında itfaiyeci olan Caudle, Perşembe günü saat 1 civarında kurtarma operasyonlarına gitti, ancak suyun hızla yükseldiği eve gidebilmesi için gece 3 civarında ayrılması istendi.

“Bu benim için en zor şeydi” dedi. “Bak, orada oturuyorum, evimin sular altında kalmasını izliyorum, insanlara yardım için yalvarıyorum. Ve yardım edemedim” çünkü kendi ailesine bakıyordu.

Eve vardığında su diz boyuydu ve avludan yürüyerek iki çocuğunu arabaya taşımak zorunda kaldı. Ayrıldıklarında SUV’unun kapısını kapatamadı.

Cumartesi günü Garrett’ta, insanlar artık mavi olan gökyüzünün altında yollardan ve sokaklardan enkaz ve çamuru temizlemek için çalışırken, su basmış yataklar, masalar ve yastıklar tepenin eteğindeki avlulara yığılmıştı.

60 yaşındaki Hubert Thomas ve 37 yaşındaki damadı Harvey, sel sularının Pine Top’daki evlerini yıkmasından sonra Çarşamba gecesi Prestonburg’daki Jenny Wiley State Resort Park’a kaçtı. İkisi, köpekleri CJ’yi kurtarmayı başardılar, ancak evdeki hasarın onarılamayacağından korkuyorlar. Emekli bir kömür madencisi olan Hubert Thomas, tüm birikimini evine yatırdığını söyledi.

Youtube videosu küçük resmi

“Artık hiçbir şeyim yok” dedi.

READ  En Son Rusya-Ukrayna Savaşı: Canlı Güncellemeler

Acil Servis görevlisi Harvey Thomas, hafif yağmurun sesiyle uyuyakaldığını ve amcasının onu uyandırmasından çok uzun sürmediğini ve suyun eve tehlikeli bir şekilde yaklaştığını söyleyerek onu uyardı.

“İçeri giriyordu ve daha da kötüleşmeye devam ediyordu” dedi, “ve bir noktada ön kapıdan ve benimkilerden baktık ve arabaları ön ortamızda çarpışan tekneler gibi çarpışan arabalar oynuyordu. Avlu.”

Sırada ne olduğuna gelince, Harvey Thomas bilmediğini, ancak hayatta olduğu için minnettar olduğunu söyledi.

“Dağ insanları güçlüdür” dedi. “Dediğim gibi yarın olmayacak, muhtemelen gelecek ay olmayacak ama bence herkes iyi olacak. Uzun bir süreç olacak.

Kentucky valisi Cumartesi günü yaptığı açıklamada, selde dört çocuk da dahil olmak üzere en az 25 kişinin öldüğünü söyledi.

Vali Andy Beshear, “Anlaşılmaz bir kayıp yaşayan aileler için dua etmeye devam ediyoruz” dedi. “Bazıları evlerindeki herkesi kaybetti.”

Beshear, sayının önemli ölçüde artabileceğini ve rekor selin tüm kurbanlarını bulmanın haftalar alabileceğini söyledi. Vali, mürettebatın 1.200’den fazla kişiyi helikopterlerden ve teknelerden kurtardığını söyledi.

Öğleden sonra bir brifing sırasında Beshear, “Önümüzdeki haftalarda ceset bulacağımızdan endişeleniyorum” dedi.

Doğu Kentucky’nin bazı kısımları 48 saat içinde 8 ila 10 1/2 inç (20-27 santimetre) aldıktan sonra, yağmur Cuma günü erken saatlerde hafifledi. Ancak bazı su yollarının Cumartesi gününe kadar yükselmesi beklenmiyor. poweroutage.us’un bildirdiğine göre Cumartesi günü Kentucky’de yaklaşık 18.000 kamu hizmeti müşterisi elektriksiz kaldı.

Bir dizi yıkıcı selin sonuncusu Bu yaz, bu haftanın başlarında ve St. Louis de dahil olmak üzere Cuma günü ABD’nin bazı bölgelerini vurdu. Bilim adamları iklim değişikliği konusunda uyardı Hava durumu afetleri daha yaygın hale getirir.

Yağışlar Appalachia’yı bu hafta vurduğunda, sular yamaçlara, vadilere ve derelere düştü, burada küçük kasabalardan derelere ve akarsulara aktı. Sel suları evleri ve işyerlerini sular altında bıraktı ve araçları harabeye çevirdi. Dik yamaçlarda meydana gelen heyelanlar bazılarını boğdu.

READ  Big Ten, Fox, NBC ve CBS ile yeni TV megadeal sunuyor - ancak ESPN değil

Başkan Joe Biden, bir düzineden fazla Kentucky ilçesine yardım parası göndermek için federal bir felaket ilan etti.

Sel Batı Virginia ve güney Batı Virginia’ya yayıldı.

Vali Jim Justice, Batı Virjinya’da ağaçların sular altında kaldığı, elektriklerin kesildiği ve yolları kapattığı altı ilçede olağanüstü hal ilan etti. Virginia Valisi Glenn Young da olağanüstü hal ilan ederek yetkililerin eyaletin güneybatısındaki sele eğilimli bölgelere kaynakları seferber etmesine yardımcı oldu.

Sel, St. Louis çevresine 31 santimetrelik rekor bir yağmurun düşmesinden iki gün sonra geldi ve en az iki kişi öldü. Geçen ay, şiddetli yağmurlar Yellowstone Ulusal Parkı’ndaki dağ karlarını dökerek tarihi sele ve 10.000’den fazla insanın tahliyesine neden oldu. Her iki durumda da yağışlar, tahmin edilen sel tahminlerini aştı.

Bilim adamlarına göre, iklim değişikliği gezegeni kavurduğu ve hava düzenini değiştirdiği için aşırı yağış olayları daha yaygın hale geldi. Bu, afetler sırasında yetkililer için büyüyen bir zorluk çünkü fırtına etkilerini tahmin etmek için kullanılan modeller geçmiş olaylara dayanıyor ve yakın zamanda Pasifik Kuzeybatı ve Güney Ovalarını vuran gibi giderek artan yıkıcı sel baskınlarına ve ısı dalgalarına ayak uyduramıyor.

Oklahoma Üniversitesi’nden meteorolog Jason Furtado, “Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde ciddi bir savaş yaşanıyor” dedi. “İklim değişikliği nedeniyle bu şeylerin olmasını bekliyoruz. … Daha sıcak bir atmosfer daha fazla su buharı tutar, bu da daha fazla yağış üretebileceğiniz anlamına gelir.

___

AP muhabiri Patrick Orsagos bu rapora katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.