Bankman-Fried tutuklandı | Birkaç gün önce FTX yetkilileri uyardı Sam Bankman-Fry

FTX kurucusunun yakın teğmenlerinden biri, Sam Bankman-RoastBahamalı düzenleyiciler, mahkeme dosyalarına göre, kripto para borsasında çöküşe giden günlerde uygunsuz ticaret konusunda uyarıda bulundu.

Açıklama, FTX’in eski CEO’su Bankman-Fried’in kefalet duruşmasının bir parçası olarak yayınlanan belgelerde geldi. Pazartesi günü Bahamalar’da tutuklandı. Ve Salı günü Amerika Birleşik Devletleri’nde suçlandı. İddia edilen dolandırıcılık, kara para aklama ve komplo.

Dosyalama, eş CEO ve başkan Ryan Salem’in bir uyarısını temsil ediyor FTX Bankman-Fried’in genişleyen kripto para imparatorluğunun Bahama merkezli kolu Digital Markets, FTX’i kripto hedge fonu Alameda Research’e devretmek üzere.

Mahkeme belgelerine göre Salem, 9 Kasım’da Bahama Menkul Kıymetler Komisyonu’na “FTX Digital tarafından tutulan müşteri varlıklarının Alameda’nın maruz kaldığı mali kayıpları karşılamak için Alameda Research’e devredildiğini” söyledi. İlk olarak Financial Times tarafından yayınlandı.

Bankman-Fried’in kefalet duruşmasının bir parçası olarak yayınlanan bir dosyada, komisyonun başkanı Christina Rolle, Salameh’in açıkça yalnızca üç kişiyi transfer etmiş olabileceğini söyledi: Bankman-Fried veya iki kurucu ortağı Nishad Singh ve Gary Wang. Rolle, “Bu tür eylemler suç olarak kabul edilebilir.”

Rolle ve Salame arasındaki görüşme FTX’ten iki gün önce gerçekleşti. ABD’de Bölüm 11 iflas başvurusunda bulunduVe aynı gün en büyük kripto para borsası Binance, Şirketi kurtarmak için teminatsız bir tekliften uzaklaştı. Kısa bir incelemeden sonra.

Salameh uzun süredir Bankman-Fried’in FTX’in kurucu ortaklarının yakın çevresi dışında kalan en yakın yardımcılarından biri. Bankman-Fried, Washington DC’deki yeni nüfuzunu dostane düzenlemeleri zorlamak için kullanarak Demokrat Parti’ye mega bağışçı olarak ün kazanırken, Salameh aynısını Cumhuriyetçiler için yaptı ve sonunda çeşitli amaçlara 20 milyon dolardan fazla bağışta bulundu. tören

Bu bağışlar, New York’ta Bankman-Fried aleyhine kampanya finansmanı ihlalleri ve kara para aklama suçları da dahil olmak üzere açılan cezai suçlamalarla artık gündemde.

READ  Çin Rekabetçiliği ve Chip Bill Evden Geçiyor, Biden'a Gidiyor

Adalet Bakanlığı’nın iddialarına göre, FTX’e yatırılan müşteri fonları Alameda’ya gönderildi ve ardından Bankman-Fried adına ve adı açıklanmayan diğer “komplocular” adına siyasi bağışlar yapmak için kullanıldı.

FTX’in çöküşünden bu yana, Bankman-Fried, Alameda’daki günlük kararlarda büyük ölçüde bulunmadığını kamuoyuna açıkladı ve “iki şirket arasında gizli, kötü etiketlenmiş bir dahili hesabın gözetimi altında fonların aktarıldığını” iddia etti. FTX’in dahili kayıtları, aslında kripto hedge fonunun adına tutulduğunu gösteremeyen 8 milyar doları içeriyordu.

Ancak Bankman-Fried, 2021’de Alameda’nın genel müdürü olarak istifa etti ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu tarafından açılan hukuk davalarına göre, ertesi yıl eski hedge fon meslektaşı ve bazen kız arkadaşı Carolyn Ellison tek genel müdür olarak görevi devraldı. Alameda’nın tüm ana ticaret, yatırım ve finansal operasyonlarını yönetti. “Sonuçlar üzerinde doğrudan karar verme yetkisini sürdürdü”.

Suçlamalarda ayrıca şu ifadeler yer alıyor: “Bu yetki kısmen, Bankman-Fried’in Alameda’daki üst düzey çalışanlarla düzenli, genellikle günlük, çeşitli yüz yüze ve telefon sohbeti iletişimlerine katılımıyla kullanıldı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.