Avustralya’nın en büyük şehri olan Sidney selinden yaklaşık 50 bin kişi etkilendi.

RICHMOND, Avustralya (AP) – Yetkililer Salı günü yaptığı açıklamada, Avustralya’nın en büyük şehri ve çevresinde yüzlerce evi su bastığını ve 50 bin kişinin mahsur kaldığını söyledi.

Eyalet acil servis müdürü Ashley Sullivan, acil müdahale ekiplerinin Sidney bölgesinde su basan yollarda veya evleri su basan araçlarda mahsur kalan 100 kişiyi bir gecede kurtardığını söyledi.

Yağmur günleri barajları taştı ve bankalarını deldi, 16 ay içinde dördüncü sel felaketini şehrin 5 milyonluk bölgelerine getirdi.

Yeni Güney Galler Başbakanı Dominic Perrott, Pazartesi günü 32.000’den 50.000 kişiye tahliye emri ve evlerini terk etmeye hazırlanmaları için uyarılar verildiğini söyledi.

Perrottet, “Bu olay hala çok uzakta. Her nerede olursanız olun, lütfen kayıtsız kalmayın. Yollarımızda araç kullanırken dikkatli olun. Eyaletimizde hâlâ önemli bir sel baskın riski var,” dedi.

Yeni Güney Galler eyalet hükümeti, sel mağdurları için federal mali yardımı etkinleştirdi ve bir gecede 23 yerel yönetim bölgesinde afet ilan etti.

Acil Servisler Bakanı Steph Cook, sel acil durumunun dördüncü gününde herhangi bir ölüm veya ciddi yaralanmayı önleyen kurtarma ekiplerinin beceri ve özverisine övgüde bulundu.

Meteoroloji Bürosu meteoroloğu Jonathan Howe, güney Sidney’in bazı bölgelerinin 24 saatte 20 santimetreden (neredeyse 8 inç) fazla yağmur aldığını, bu da şehrin yıllık ortalamasından %17 daha fazla olduğunu söyledi.

Salı günü Sidney’in doğu banliyölerinde şiddetli yağış için şiddetli hava uyarıları devam etti. Uyarılar, Sidney’in kuzeyindeki sahil boyunca ve Hunter Vadisi’ne kadar uzatıldı.

En kötü sel, Sydney’in kuzey ve batı kenarlarındaki Hawkesbury-Nepean Nehri sisteminde meydana geldi.

Howe, “İyi haber şu ki, yarın öğleden sonra çoğunlukla kuru olacak, ancak insanlara bu sel sularının yağmur durduktan sonra bile çok yüksek olacağını hatırlatıyoruz.” Dedi.

READ  Todd ve Julie Chrisley dolandırıcılık ve vergi suçlarından hüküm giydi.

“Bir gece çok yağmur yağdı ve bu aslında bazı nehirlerin ikinci kez zirveye ulaştığı görüldü. Bu nedenle, bu sel sularının çekilmeye başladığını görmeniz bir hafta olmasa da birkaç gün sürecek” diye ekledi.

Youtube videosu küçük resmi

Sidney’in güneybatısındaki Lancevale sakinleri, bölgelerinin sular altında kalma hızı ve yükselen gelgit karşısında şaşırdı.

“Eh, 1986 ve 88’de oldu, sonra 28 yıl boyunca olmadı, yani 2016 ve 2020 ve şimdi bu yıl dört kez oldu.Sadece Terry olarak tanımlanan bir Lansvale yerel, Australian Broadcasting Corporation televizyonuna evinin sular altında kaldığını söyledi.

Yeni Güney Galler kıyılarındaki vahşi hava ve dalgalı denizler, 21 kişilik mürettebatlı yük gemisini açık denizin güvenliğine çekme planlarını engelledi.

Gemi Pazartesi sabahı Sydney’in güneyindeki Wollongong limanından ayrıldıktan sonra gücünü kaybetti ve 8 metrelik (26 fit) dalgalar ve 30 knot (34 mil / saat) kayalara karşı karaya oturma riskiyle karşı karşıya kaldı.

Ports Authority CEO’su Philip Holliday, Pazartesi günü geç saatlerde 11 metrelik (36 fit) bir dalgada bir çekme halatı koptuğunda, gemiyi römorkörlerle açık denize çekme çabalarının sona erdiğini söyledi.

İki çapa ve iki römorkörün yardımıyla gemi Salı günü, Pazartesi gününe göre kıyıdan daha açıkta pozisyonunu korudu. Orijinal plan, gemi mürettebatının denizde motorlarını tamir etmesiydi. Halliday, yeni planın gemiyi Çarşamba günü hava ve deniz koşulları sakinleştiğinde Sydney’e çekmek olduğunu söyledi.

Holliday, “Düne göre daha iyi bir konumdayız. “Nispeten güvendeyiz.”

Perrotate, römorkör ekibinin Pazartesi günü gemiyi kurtarmak için verdiği yanıtı “kahramanca” olarak nitelendirdi.

Perrottet, “Dün gece inanılmaz derecede tehlikeli koşullarda yaptıkları kahramanca iş için o takımdaki kadın ve erkeklere teşekkür etmek istiyorum. Bu işi yapmak için 11 metrelik (36 fit) bir şişmeye sahip olmak inanılmaz etkileyici,” dedi.

READ  Goldman Sachs kazançları Wall Street'i etkiledi

___

McGuirk, Avustralya’nın Canberra kentinden bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.