Avrupa Merkez Bankası’ndan bir üye, piyasanın enflasyonu yanlış değerlendirdiğini ve daha fazlasının gelmesini beklediğini söyledi.

De Nederlandse Bank başkanı Klaus Knott, Davos’ta CNBC’ye konuştu.

Bloomberg | Bloomberg | İyi resimler

DAVOS, İsviçre – Bir yönetim kurulu üyesi Perşembe günü CNBC’ye verdiği demeçte, Avrupa Merkez Bankası’nın bir sonraki oran belirleme toplantısında 50 baz puanlık tek bir zamda durmayacağını söyledi.

Hollanda Merkez Bankası Başkanı Klaus Knott, ECB’nin yaklaşan hamleleri hakkında “50 baz puanlık bir zamdan sonra durmayacağı kesin” dedi.

bu Avrupa Merkez Bankası 2022 boyunca faiz oranlarını dört kez artırarak mevduat oranını %2’ye çıkardı. Aralık ayında merkez bankası, 2023’te oranları daha da artıracağını söyledi.

Son veriler, çekirdek enflasyonun ECB’nin %2’lik hedefinin bile üzerinde yavaşladığını gösteriyor.

Ön rakamlara göre Aralık ayı enflasyonu avro bölgesinde %9,2 olarak gerçekleşti. Bu, Euro bölgesi genelinde enflasyonda art arda ikinci aylık düşüş oldu. Ancak Knott, en son verilerin “cesaret verici” olduğunu düşünmüyor.

Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda “Şu ana kadar gördüklerimiz, bizim açımızdan cesaret kırıcı veriler” dedi.

“Enflasyonda yavaşlama emaresi görmüyoruz” [the] Çekirdek enflasyonist baskılar. Bu yüzden yapmamız gerekeni yapmalıyız ve Euro bölgesinde çekirdek enflasyon henüz köşeyi dönmedi, bu da son birkaç hafta içinde gördüğüm piyasa gelişmelerinin tamamen hoş karşılanmadığı anlamına geliyor. Bakış açım. Knott, “Enflasyon zamanla %2’ye döndüğünde gerçekten uyumlu olmadıklarını düşünüyorum” dedi.

Piyasa oyuncuları, ECB’nin Şubat ayındaki bir sonraki toplantısında faiz oranlarını artırmasını bekliyor. Daha geniş soru, merkez bankasının politika sıkılaştırmasında ve ekonomik büyümeyi dizginlemede çok agresif olup olmadığıdır. Ancak No, en az iki faiz artışı daha olacağını açıkladı.

“Gitmemiz gereken zeminin çoğunu, 50 baz puanlık birkaç zam gibi sabit bir hızda ele alacağız” dedi.

“50 baz puanlık faiz artışının nereye varacağını tahmin edemiyorum ama Cumhurbaşkanımızın sözlerinde çoğul kullandığı açık, ben de burada çoğul kullanıyorum. Yani bir süre sonra durmayacak. 50 bps’lik tek bir zam, orası kesin.”

READ  Petrol fiyatları, arz endişelerinin geri gelmesiyle Salı gününden bu yana düşüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.