Agatha Kasırgası Meksika’ya indi

ABD Ulusal Kasırga Merkezi’ne göre, Agatha CT Kasırgası, Pazartesi günü saat 16.00’da Meksika’nın Puerto Angel kentinin batısındaki sahili saatte 105 mil hıza varan rüzgarlarla geçti. Tip 2, Meksika’nın Pasifik kıyılarını ilk kez geçti.

Toprak kaymasından sonra zayıfladı ve Agatha, Meksika’nın Puerto Angel kentinin yaklaşık 65 mil kuzeydoğusundaydı ve Pazartesi günü saat 11: 00’den itibaren 70 mil / saate ulaşan rüzgarlarla. NHC’ye göre, kuzeydoğuda saatte 8 mil hızla hareket etti.

Ulusal Kasırga Merkezi, fırtınalar ve “hayatı tehdit eden” kasırga kuvvetli rüzgarlardan kaynaklanan “son derece tehlikeli” kıyı taşkınları konusunda uyardı. Meksika’nın güneyinde Salı gününe kadar şiddetli yağışların devam etmesi bekleniyor.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi, fırtınanın Oaxaca’nın bazı bölgelerinde 10 ila 16 inç yağmura ve maksimum 20 inç izolasyona neden olacağını ve ani sel ve toprak kayması riskine neden olacağını söyledi.

Pazar gecesi Porto Angel yakınlarında rüzgar, şiddetli yağmur ve büyük dalgalar uzun zamandır giyim düşkünü plajı ve bohem havasıyla tanınan Gibolite Beach kasabasına vurmaya başladı. Puerto Escondido, Puerto Angel ve Huadulco gibi popüler yerlerde tehditkar gri gökyüzü ve kumlu plajlar.

Zipolite’deki Casa Kalmar Hotel’in yöneticisi Sylvia Ranfakni, “Çok yağmur ve kuvvetli rüzgar” dedi. Agatha’yı tahliye etmeye karar veren Runfakni, “Deniz gerçekten dalgalı ve çok yağmur yağıyor” dedi. “Rüzgarın uğultusunu duyabilirsin.”

Ulusal acil durum yetkilileri 9.300’den fazla kişiden oluşan bir görev gücü topladı ve tahminciler olası felaket fırtınaları ve şiddetli sel konusunda uyardığı için 200’den fazla sığınak açıldı.

READ  Tiger Woods tekrar harekete geçti ve işte PGA Şampiyonasında nasıl göründüğü

Yale Climate Links’teki meteorolog ve Weather Underground’ın kurucusu Jeff Masters’a göre, bölgedeki kasırgalar genellikle Afrika kıyılarında tropikal dalgalarla başlıyor.

Masters bir e-postada, “Afrika musonu genellikle mayıs başına veya mayıs ortasına kadar tropikal dalgalar oluşturmaya başlamadığından, Mayıs ayında birçok Doğu Pasifik kasırgasını alacak kadar erken rahatsızlık yok” dedi. “Ayrıca, Mayıs ayı su sıcaklıkları mevsimin zirvesinde olduğundan daha soğuktur ve rüzgar kesmesi genellikle daha yüksektir.”

Ustalar, Agatha’ya tropikal bir dalganın -tropikler boyunca hareket eden alçak basınç alanları- isabet edip etmediğini bilmiyorlar, ancak fırtına, daha sıcak su ve daha düşük rüzgar kesmesinden faydalandı.

Pazartesi sabahı, Agatha hafifçe hızlandı ve güneydeki Oaxaca eyaletindeki Puerto Escondido ve Puerto Angel yakınlarındaki bölgeye doğru ilerledi. Bölgede Huatulco, Mazunte ve Zipolite’de oteller bulunmaktadır.

Huatulco’da belediye yetkilileri okulları iptal etti ve çoğuna yalnızca tekneyle ulaşılabilen tüm plajların ve yedi koyunun “tamamen kapatılmasını” emretti.

Eski bir kasap olan Mazunte’de güvenlik merkezi haline gelen hükümetin Meksika kaplumbağa merkezi, bir kasırga sonrasında bir sonraki duyuruya kadar kapalı kalacağını duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.