Afganistan’ın doğusunda deprem: 280’e kadar kişinin ölmesinden korkuluyor

ABD Jeolojik Araştırması (USGS), depremin ülkenin Pakistan sınırına yakın Ghost kentinin yaklaşık 46 kilometre (28,5 mil) güneybatısında saat 13:24’te meydana geldiğini söyledi.

USGS’ye göre, merkez üssü Pasifik Okyanusu tabanının altında 10 km / s (6,2 mi) olarak bildirildi.

Bhaktar, Bhaktika eyaletinin Parmal, Zirok, Nika ve Qian ilçelerinde ölü sayısının bildirildiğini ve 600’den fazla kişinin yaralandığını söyledi.

Bucker’a göre yerel yetkililer ve bölge sakinleri ölü sayısının artabileceği konusunda uyardı. Tam çarpışma rakamları henüz net değil ve CNN, adanmışın ifadesini bağımsız olarak doğrulayamadı.

Sahilin güneyindeki Bhaktika eyaletinin fotoğrafları, yıkıntılar ve kırık çatı kirişleri arasında yalnızca bir veya iki duvarı hala ayakta olan yıkık evleri gösteriyor.

Afganistan’ın su havzası yönetimi uzmanı Najibullah Sadit, depremin bölgedeki şiddetli muson yağmurlarıyla aynı zamana denk geldiğini söyledi – birçok toprak ve diğer doğal malzemelerden yapılmış geleneksel evler özellikle hasar gördü.

“Depremin zamanı (gecenin karanlığında) … ve merkezindeki 10 km’lik sığ derinlik daha fazla can kaybına yol açtı” diye ekledi.

Taliban sözcü yardımcısı Bilal Karimi, depremin “şiddetli” olduğunu söyledi ve yardım kuruluşlarını etkilenen bölgeye “acil durum ekipleri göndermeye” çağırdı.

Çarşamba günü bir tweet’te Dünya Sağlık Örgütü, ekiplerinin ilaç tedavisi, travma hizmetleri ve isteğe bağlı değerlendirmeler yapmak da dahil olmak üzere acil müdahale için sahada olduğunu söyledi.

Pakistan Başbakanı Şebaz Şerif, Çarşamba günü bir tweet’te taziyelerini ve desteğini dile getirdi. “Afganistan’da deprem olduğunu ve bunun sonucunda masum insanların hayatını kaybettiğini öğrenmek beni derinden üzdü” diye yazdı. “Pakistan halkı, Afgan kardeşlerinin acısını ve üzüntüsünü paylaşıyor. İlgili makamlar, bu ihtiyaç anında Afganistan’a destek olmak için çalışıyor.”

Bu büyüyen bir hikaye.

READ  California, Iowa, New Mexico, Güney Dakota ve çok daha fazlası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.