Afet sahneleri, Colorado Nehri müzakereleri için riskleri artırıyor

Yorum

LAS VEGAS – Colorado Nehri’nin azalan arzını bölmekten sorumlu su yöneticileri kasvetli bir tablo çiziyor. krizde bir nehirBatı’daki çiftliklerin ve şehirlerin benzeri görülmemiş bir kıtlıkla karşı karşıya kalabileceği ve suyun nasıl paylaşıldığını yöneten eski kuralların değiştirilmesi gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor.

Eyalet ve federal yetkililer, yıllarca süren aşırı tüketimin katı gerçeklerle çatıştığını söylüyor İklim değişikliğiColorado Nehri rezervuarlarını tehlikeli derecede düşük seviyelere itmek, nehrin büyük barajlarının Güneybatı’daki milyonlarca insana su sağlamasını kısa sürede engelleyebilir.

Yetkililer, kuraklıktan etkilenen Colorado Nehri için ‘toplam kıyamet gününden’ korkuyor

Federal hükümet, Colorado Nehri suyuna güvenen yedi batı eyaletine bir çağrı yayınladı. Kullanımı azaltın 2 ila 4 milyon akre-feet – nehrin yıllık ortalama akışının yaklaşık üçte biri – bu tür korkunç sonuçlardan kaçınmaya çalışmak için. Ancak devletler şimdiye kadar başarısız oldu Gönüllü bir anlaşmaya varın Ve bunun nasıl yapılacağı, İçişleri Bakanlığı önümüzdeki aylarda tek taraflı kesintiler uygulayabilir.

İçişleri bakan yardımcısı Tommy Beaudreau, Cuma günü Colorado Nehri yetkilileriyle yaptığı bir konferansta, “Acil ve kararlı bir eylem olmaksızın, Lake Powell ve Meade yükseklikleri sistemi operasyonları durdurmaya zorlayabilir,” dedi. Bu tahammül edilemez bir durum ve buna izin vermeyeceğiz” dedi.

Birçok eyalet su yetkilisi, zamanın çoktan tükenmekte olduğundan korkuyor.

Arizona’nın merkezine Colorado Nehri suyu sağlayan Central Arizona Projesi’nin genel müdürü Ted Cook, önümüzdeki iki yıl içinde “etkili bir ölü gölet olma olasılığının” yüksek olduğunu söyledi. Bu, Powell Gölü ve Mead Gölü’nde rezervuarlar oluşturan Glen Kanyonu ve Hoover barajlarının, Arizona, Kaliforniya ve Meksika’daki şehirlere ve çiftliklere su sağlamanın önünde bir engel haline gelebilecek kadar su seviyelerini düşürebileceği anlamına geliyor.

READ  İsyan planlamakla suçlanan beyaz milliyetçiler, Idaho hapishanesinden kefaletle serbest bırakıldı

Cook, “Yılın bazı bölümlerinde daha büyük rezervuarlardaki iki baraja su alamayabiliriz” dedi. “Kapımızın önünde.”

Ara sıra kovboy şapkası, Caesars Palace’ın içindeki sadece ayakta duran kalabalıkta görülebilir, bu, su görevlilerinin yıllık toplantısında beliren bir krizdir. Organizatörler, konferansın ilk kez tükendiğini ve eyalet su yöneticileri, kabileler ve federal hükümetin kullanımı eşi görülmemiş bir oranda nasıl azaltacağını bulmak için bir araya geldikçe büyük bir kıtlık tehdidinin ortaya çıktığını söylediler.

Kurtarma Bürosu Komiseri Kamil Kalimlim Dudan, “Bu odadaki ve havzadaki gerilimi ve belirsizliği hissedebiliyorum” dedi.

Colorado Nehri krizde ve her geçen gün daha da kötüye gidiyor

Müzakereler nihayetinde, hızla büyüyen kentsel alanlardakilere karşı, kış sebzeleri üreten çiftçi topluluklarındakilere indirgenmelidir. Su haklarının karmaşık dünyasında, nehir suyunu uzun vadeli kullandıkları için çiftlikler genellikle şehirlere göre önceliğe sahiptir. Geçmiş müzakerelerin aksine, su yöneticileri artık kesintilerin en kıdemli su kullanıcılarını bile etkilemesini bekliyor.

Yukarı Colorado Nehri havzasının eyaletleri – Colorado, New Mexico, Utah ve Wyoming – rezervuarlardan yapılan tahsislere daha az, değişken nehir akışlarına daha fazla bağlı oldukları için ne kadar kesinti yapabileceklerini söylemek zor. Kaliforniya, Arizona ve Nevada’nın alt havza eyaletleri de en çok suyu kullanır.

Utah’ın Colorado Nehri Komisyonu başkanı Gene Shawcroft, “Yukarı havzada yüzde 80’i alıyoruz ve Tabiat Ana bize yüzde 30 veriyor. Bunlar, mücadele ettiğimiz zorluklardan bazıları.”

Federal hükümet, eyaletlerin kesintiler konusunda gönüllü bir anlaşmaya varmaları için Ağustos ayına kadar bir süre belirlemişti, ancak bu süre herhangi bir anlaşma olmadan geçti. Bazı devlet yetkilileri burada Biden yönetimini suçluyor. Bu yaz federal hükümetin tek taraflı kesintiler dayatmaya isteksiz olduğu netleşince anlaşma telaşının ortadan kalktığını söylediler.

READ  ACC, Pac 12 ESPN TV Ortaklığını Tartışıyor

Şimdi Biden yönetimi, Colorado Nehri’nin düşük su koşullarında dağıtılmasını incelemek için yeni bir çevresel inceleme başlattı. Su yöneticileri, Ocak ayı sonuna kadar eyaletlerin neler sağlayabileceği konusunda daha net olmayı umuyor. Yaz aylarında, federal hükümetin tek taraflı kesintiler uygulama yetkisini tanımlaması bekleniyor.

Cook bir röportajda “Maalesef ihtiyacımız olandan bir yıl sonra” dedi.

Batı genelinde, kuraklık şimdiden rekor sayılara yol açtı Kaliforniya’da kuru kuyularGeniş tarım arazileri nadasa bırakılmak zorunda kalıyor ve arazi sahipleri arazinin büyüklüğünü kontrol etmek zorunda. Çimlerini sula. Bu hafta, Güney Kaliforniya’daki büyük bir su tedarikçisi Bölgesel kuraklık acil durumu ilan edildi Ayrıca, ithalatlarını azaltmak için Colorado Nehri suyuna güvenen bölgelere çağrıda bulundu.

Nehirde uzun yıllardır sorunlar yaşanıyor. Son yirmi yılın çoğu için Şiddetli kuraklık Bölgede yüzyıllar boyunca Colorado Nehri havzası eyaletleri, nehirden ürettiğinden daha fazla su alarak zor zamanlarda tampon görevi gören rezervuarları boşalttı. Islah Bürosu Araştırma ve Modelleme Grubu başkanı James Prairie, bu dönemde nehrin ortalama yıllık akışının 13.4 milyon akre-feet olduğunu ve kullanıcıların yılda ortalama 15 milyon akre-feet çektiğini söyledi.

1999’da, ülkenin en büyük iki rezervuarı olan Mead Gölü ve Powell Gölü 47.6 milyon akre-feet su tuttu. Bu, yaklaşık 13,1 milyon akre-feet veya kapasitelerinin yüzde 26’sı kadar düşüş anlamına geliyor. Bir dönümlük bir araziyi 326.000 galon veya bir ayak su ile kaplamak için yeterlidir.

‘Cesetlerin olduğu hazine’: Mead Gölü küçülürken bir av

Temmuz ayında federal yetkililer, Lake Powell’ın su seviyesinin Glen Canyon Barajı içindeki hidroelektrik santralinin artık elektrik üretemeyeceği noktaya kadar düşeceğini ve bu da miktarların tedarikini imkansız hale getireceğini tahmin etti. Güneybatı eyaletlerinin dayandığı su. Su yöneticileri, iki yıl içinde Mead Gölü’nde benzer bir “ölüm havuzunun” mümkün olduğunu söylüyor.

READ  Duke Ellington Okul Tiyatrosu Dave Chapel için adlandırılmayacak

Prairie, “Bu rezervuarlar bize 23 yıldır hizmet ediyor, ancak şimdi sınırlarını zorluyoruz.” Dedi.

İklim değişikliğinin sonuçları – bir Sıcak ve kuru batıZeminin en fazla akışı emdiği yerden dağ karı Rezervuarlara ulaşmadan önce – geçmiş, nehrin geleceği için yararlı bir rehber değildir. Daha karlı yıllar artık daha az ikinci tur görüyor, dedi.

“Bu koşunun performansı, uyanık olmanın ve açıkçası korkmanın anahtarıdır” dedi.

Su yöneticileri, kesintilerin çoğunun, büyük tarım alanlarının mevcut arzın büyük bir bölümünü kullandığı Arizona ve Kaliforniya da dahil olmak üzere güney eyaletlerinde düşeceğini söylüyor. Güney Nevada Su Otoritesi genel müdürü John Entzminger, Mead Gölü ve Hoover Barajı’ndan su alan eyaletlerin, rezervuarların tehlikeli seviyelere düşmesi durumunda en büyük riskle karşı karşıya kalacağını söyledi.

“Hoover Barajı’ndan su alamıyorsanız, bu 25 milyon Amerikalı için bir su kaynağı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.