ABD’li yetkililer Nvidia’ya en iyi AI çiplerinin Çin’e satışını durdurmasını emretti

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

1 Eylül (Reuters) – Çip tasarımcısı Nvidia Corp (NVDA.O) ABD’li yetkililer Çarşamba günü, Çin’e yapay zeka çalışmaları için en iyi bilgisayar çiplerinden iki tanesini ihraç etmeyi durdurmasını emrettiklerini ve bunun da Çinli şirketlerin görüntü tanıma gibi gelişmiş görevleri yerine getirme ve Nvidia’nın ülkedeki işlerini aksatmasına neden olabileceğini söyledi.

Duyuru, Nvidia ve diğer tüm büyük çip şirketleri için çiplerin üretildiği Tayvan’ın kaderi üzerinde gerilimler kabarırken, ABD’nin Çin’in teknoloji yetenekleri üzerindeki baskısında büyük bir genişlemeye işaret ediyor.

Nvidia hisseleri saatler sonra %6,6 düştü. Şirket, makine öğrenimi görevlerini hızlandırmak için tasarlanan A100 ve H100 yongalarını etkileyen yasağın, bu yıl duyurduğu amiral gemisi H100 yongasının geliştirilmesinin tamamlanmasını engelleyebileceğini söyledi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Rakip Advanced Micro Devices Inc’in Hisseleri (AMD.O) Saatler sonra %3.7 düştü. Bir AMD sözcüsü Reuters’e, MI250 yapay zeka çiplerinin Çin’e ihracatını engelleyecek yeni lisans gereklilikleri aldığını, ancak MI100 çiplerinin etkilenmeyeceğini umduğunu söyledi. AMD, yeni kuralların işleri üzerinde önemli bir etkisi olacağına inanmadığını söyledi.

Nvidia, yeni kuralın “ürünlerin Çin’de “askeri son kullanım” veya “askeri son kullanıcı” olarak kullanılması veya yönlendirilme riskini ele aldığını söyledi.

ABD Ticaret Departmanı, AI çiplerinin artık Çin’e gönderilmemesi için yeni kriterlerin ne olacağını söylemedi, ancak “gelişmiş teknolojileri yanlış ellerden uzak tutmak” için Çin ile ilgili politikalarını ve prosedürlerini gözden geçirdiğini söyledi.

Bir sözcü Reuters’e verdiği demeçte, “Şu anda belirli politika değişikliklerini özetleyemesek de, ABD ulusal güvenliğini ve dış politika çıkarlarını korumak için teknolojiler, son uygulamalar ve son kullanıcılarla ilgili ek önlemler uygulamak için kapsamlı bir yaklaşım izliyoruz.”

READ  Samsung Galaxy S23'ün imza rengi lansmandan önce sızdırıldı

Çin dışişleri bakanlığı Perşembe günü ABD’nin Çin’e “teknik bir abluka” uygulamaya çalıştığını söylerken, ticaret bakanlığı bu tür önlemlerin küresel tedarik zincirlerinin istikrarını baltalayacağını söyledi.

Teknoloji şirketi Nvidia’nın logosu, 11 Şubat 2015’te Santa Clara, California’daki genel merkezinde görülüyor. REUTERS/Robert Galbraith

Ticaret Bakanlığı sözcüsü Shu Jieting düzenlediği basın toplantısında, “ABD, Çin’in kesinlikle karşı çıktığı Çin’e yarı iletkenle ilgili ürünlerin ihracatını sınırlayan ihracat kontrol önlemlerini kötüye kullanmaya devam ediyor.” dedi.

Bu, ABD’nin Çinli şirketler tarafından cips tedarikini durdurmak için ilk hamlesi değil. 2020’de eski Başkan Donald Trump yönetimi, tedarikçilerin Amerikan teknolojisi kullanılarak yapılan çipleri özel bir lisans olmadan teknoloji devi Huawei’ye satmasını yasakladı.

Nvidia ve AMD gibi şirketlerin Amerikan çipleri olmadan Çinli şirketler, görüntü ve konuşma tanıma için kullanılan gelişmiş hesaplamayı uygun maliyetli bir şekilde yapamazlar.

Görüntü tanıma ve doğal dil işleme, akıllı telefonlar gibi sorguları yanıtlayabilen ve fotoğrafları etiketleyebilen tüketici uygulamalarında yaygındır. Ayrıca, silahlar veya üsler için uydu görüntülerini aramak ve istihbarat toplama amacıyla dijital iletişimi filtrelemek gibi askeri uygulamaları da vardır.

Nvidia, etkilenen çiplerin satışlarında bu çeyrekte Çin’e 400 milyon dolar sattığını ve şirketlerin yedek Nvidia ürünlerini satın almamaya karar verirlerse kaybedebileceklerini söyledi. Muafiyet başvurusunda bulunmayı planladığını söyledi.

Bernstein’da finansal analist olan Stacey Rascon, açıklamanın Nvidia’nın veri merkezi satışlarının yaklaşık %10’unun Çin’den geldiğini ve Nvidia’nın satış kazançlarının “yönetilebilir” olduğunu gösterdiğini söyledi.

Rascon, “(yatırım) tezini değiştirmiyor, ancak iyi bir görünüm değil” dedi. “Soru şu anda her iki tarafta da ne olacağı.”

Nvidia, geçen hafta, zayıf bir oyun sektörünün arkasındaki mevcut çeyrek için gelirde keskin bir düşüş öngördü. Üçüncü çeyrek satışlarının geçen yılın aynı dönemine göre %17 düşmesi bekleniyor.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

READ  Elon Musk, Twitter anlaşmasının bot numaraları netleşene kadar devam etmeyeceğini söyledi

(Bangalore’da Eva Matthews ve Nivedita Balu, San Francisco’da Stephen Nellis ve Jane Lee, Washington’da Karen Freifeld ve Alexandra Alber, Pekin’de Eduardo Baptista; Beijing Newsroom tarafından ek raporlama; Kurgu David Gregorio, Matthew Lewis ve Kim Coghill

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.