ABD’de istihdam artışı Temmuz’da beklenmedik bir şekilde arttı

ABD’de istihdam artışı, Federal Rezerv’in enflasyonla mücadele için faiz oranlarını yükseltmesiyle resesyonun yayılacağına dair yaygın beklentilere rağmen, Temmuz ayında neredeyse tüm sektörlerde hızlandı.

işverenler 528.000 iş ekledi Mevsimsellikten arındırılmış bir temelde, Çalışma Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, bunun tahmincilerin tahminlerinin iki katı olduğunu söyledi. İşsizlik oranı yüzde 3,5’e düşerek, Şubat 2020’deki rakama eşit olarak 50 yılın en düşük seviyesine ulaştı.

Güçlü istihdam artışı, enflasyon ve durgunluk korkularının yinelenen bir ekonomik tema olduğu bir yılda Biden yönetimi için hoş bir haber. Başkan Biden, “Bugünün iş raporu, çalışan aileler için önemli ilerleme kaydettiğimizi gösteriyor.” Dedi.

Enflasyona göre düzeltilmiş gayri safi yurtiçi hasıla üst üste iki çeyrektir düşerken ve ekonomiye ilişkin tüketici duyarlılığı keskin bir şekilde düştüğünden, işgücü piyasasının devam eden gücü özellikle cumhurbaşkanının onay notlarıyla dikkat çekiyor.

Michigan Üniversitesi’nden ekonomist Justin Wolfers, istihdam artışının ekonomik bir kuzey yıldızı olduğuna dikkat çekerek, “Veriler ile kamu duyarlılığı arasında hiç bu kadar büyük bir boşluk görmemiştim” dedi. “Bir bütün olarak ekonominin nabzını tutmaya çalıştığınızda, bu verilerin GSYİH’den daha güvenilir olduğunu vurgulamakta fayda var.”

Ancak rapor, Federal Rezerv’in ekonomiyi soğutma konusundaki kararlılığını karmaşıklaştırabilir. Ücret artışı geçen yıl yüzde 5,2’ye yükseldi, bu da işçilik maliyetlerinin daha yüksek fiyatlara yakıt ekleyebileceğini gösteriyor.

Merkez bankası, kırk yılda dik enflasyonu kontrol etme savaşında faiz oranlarını dört kez yükseltti ve politika yapıcılar daha fazla artışın beklendiğinin sinyallerini verdi. Bu strateji, şirketlerin beklenen düşük talebe uyum sağlamak için ücretleri düşürmesiyle, yılın ilerleyen saatlerinde işe alımlarda yavaşlamaya yol açabilir.

Zaten, çalışmalar Restoranlar, ev inşaatçılar Ve Üreticiler Cari harcamaların devam etmeyeceğine dair endişeleri yansıttı. İşsizlik sigortası için ilk talepler var PenetrasyonVe İş imkanları azalır Arka arkaya üç ay.

READ  Çinli Alibaba, Hong Kong'da ikili birincil listeye başvurmak için başvuracak

ING Bank’ın uluslararası baş ekonomisti James Knightley, “Bu noktada işler yolunda” dedi. “Diyelim ki, Aralık ayında veya gelecek yılın başlarında çok daha yumuşak rakamlar göreceğiz.”

Nisan

Haziran

Eylül

Ocak ’21

Haziran

Eylül

Ocak ’22

Şubat 2020’den bu yana +32.000 iş

Nisan 2020 itibariyle +22 milyon iş

Şubat 2020’de 152,5 milyon iş

Ülke, pandeminin başlangıcında yaklaşık 22 milyon işini kaybetti. İyileşme, Covid-19 vurmamış olsaydı istihdam büyümesi beklenenden düşük olsa bile, önceki durgunluklardan sonraki iyileşmelerden çok daha hızlı.

Temmuz ayı kazanımları beş ayın en güçlüsüydü ve tüketiciler harcamalarını mallardan uzaklaştırıp iki yıllık halk sağlığı kısıtlamaları sırasında ulaşılamayan ev dışı deneyimlere kaydırırken bile ekonominin neredeyse tüm köşelerini kapladı.

Eğlence ve konaklama işletmeleri, 74.000’i bar ve restoranlarda olmak üzere 96.000 iş ekleyerek kazanımlara öncülük etti. Sektör, salgından kaynaklanan kayıplarını geri almakta yavaş kaldı ve Şubat 2020’deki seviyesinin yüzde 7,1 altında.

Profesyonel ve ticari hizmetler, yönetim meslekleri, mimari ve mühendislik hizmetleri ile araştırma ve geliştirme 89.000 iş ekledi. Pandemi sırasında çok az acı çeken bu sektör, şimdi son durgunluktan önceki seviyesinin neredeyse bir milyon üzerinde.

Charlene Ferguson bu patlamanın bir parçası oldu. Dallas’ta bir teknoloji hizmetleri sağlayıcısının satış ve pazarlama müdürü olarak, uygun ücretlerle kalifiye işçileri işe almak için aylarca mücadele etti.

“Başladığımızda saatte 22 dolar ödeyen insanlar şimdi saatte 35 ila 40 dolar istiyorlar” dedi. dedi Ferguson. “İş başvurusunda bulunanların çoğu okulu bitirmedi.”

Firmalarının müşterileri arasında ekonominin gidişatı konusunda endişeli olan muhasebeciler, imalatçılar ve yerel ticaret odaları bulunmaktadır. Şimdilik, kuyrukta kalmaya ve çalışanlarına yetişmek için otomasyon yazılımına yatırım yapmaya çalışıyor.

READ  İngiltere hükümeti, Başbakan Boris Johnson eşiğinde sallanırken ilk 50'de istifa etti

Bayan Ferguson, “Hangi işte olursanız olun, şimdi personelinizi işten çıkarmanın ve normal pazarlamanızı yapmamanın zamanı değil” dedi.

Tek bir Geniş endüstri Temmuz ayında iş kaybı, yaklaşık 2.200 iş kaybeden otomobil imalatıydı. Kamu sektörü, özellikle öğretmenler olmak üzere 57.000 işçi ekledi.

Teknoloji gibi kritik sektörlerde, bazı işverenler işten çıkarmaya başlarsa, bu işçiler işe almak isteyen ancak insan bulamayan şirketler tarafından emilecektir. Ve birçok işletme türü için, siparişlerde daha da geniş bir yavaşlama, sonbaharda ücretleri artırmak için yeterli olabilir.

Örneğin, ipotek oranları yükseliyor ve yeni Konut başlar Ve izinler Sonbaharın başlamasıyla birlikte konut inşaatının yavaşlaması bekleniyor. Bununla birlikte, inşaat sektörü Temmuz ayında 32.000 iş ekledi.

Küresel personel istihdam firması Adecco’nun ticari operasyonlardan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Amy Glaser, “Genellikle erken bir yavaşlama gördüğümüz sektörlerde – inşaat, imalat, otomotiv – tedarik zinciri sorunları nedeniyle bir geri tepme oldu” dedi. “Bu aynı zamanda bu zamanı geçmemize yardımcı oluyor, çünkü yetişmek aylar alıyor.”

Paradoksal olarak, serpinti korkusu insanları hala oradayken iş almaya ve bırakmak yerine işte kalmaya iter. işsiz sayısı 27 hafta veya daha fazla insanların payı Temmuz’da 1,1 milyona geriledi. işlerini bırakıyorlar Şubat ayından beri sabit veya düşüyor. küçük işletmeler var rapor edildi İşe alma önemli bir endişe kaynağı olmaya devam ederken, işgücü mevcudiyeti son aylarda biraz iyileşti.

State Street Global Advisors baş ekonomisti Simona Moguda, “İşçiler, geçen yıl boyunca birçok tekliften hangisini seçeceklerine karar verirken çok fazla seçeneğe sahip oldular” dedi. “Tüketici duyarlılığı anketleri gerçekten doğruysa ve bir şeylerin değişmeye başladığına dair bir his varsa, seçiminizi yapmak ve yapmak için bir teşvikiniz olabilir.”

Bununla birlikte, raporun daha geniş gücü için önemli bir yıldız işareti olarak, daha yüksek talep, insanları işgücü piyasasının dışına çıkararak mevcut işçilerin saflarını genişletmek için çok az şey yaptı.

Genel işgücüne katılım oranı, Şubat 2020’deki seviyesinin 1,3 puan altına düşerek yüzde 62,1’e geriledi. Politika yapıcılar bu rakamları yakından izledi.

Özellikle, 55 yaş üstü çok sayıda kişi iş aramıyor, pandemi sırasında şişen banka hesapları tükendi ve düşen borsa 401(k) hesabı ellerinden aldı ve yetersiz emeklilik tasarrufu korkularını artırdı. .

Bazıları, kanıt tavsiye eder, güçten düşüren uzun vadeli Covid-19 vakalarının sayısının artmasından kaynaklanıyor olabilir. Anket ve analitik firması Morning Consult’un baş ekonomisti John Lear, anketlerin bulaşma endişelerinin devam ettiğini gösterdiğini söyledi – ancak mevcut fırsatlar hakkında yeterli farkındalık olmayabilir.

“Bence bu bilgi asimetrisinin bir yansıması.” dedi Lear. “Orada çok fazla teklif olduğunu biliyoruz, ancak kenarda oturuyorsanız, becerilerinizin, belki bir restoranda, çok hızlı bir şekilde aktarılabileceğini ve nakliye veya depolamaya dönüştürülebileceğini bilmek gerçekten zor.”

Maine’de ikamet eden Jessica Buckley, yeni bir kariyer düşünenlerden biriydi, ancak eyaletin İş fırsatları ülke ortalamasının üzerindedir.

Çocuklarıyla birlikte evde kalmaya karar verdiği on yıl öncesine kadar tarımsal pazarlamada çalıştı. Tekrar iş aramaya başladığında, bölgede karşılaştırılabilir hiçbir şey yoktu ve aile kocasının geliriyle geçinirken alan değiştirmek konusunda isteksizdi.

Bununla birlikte, pandemi başladığından beri ücretlerin yüzde 18,6 arttığı – enflasyona göre ayarlanmadan – bir yasayı kabul etmeye veya restoranlarda çalışmaya giderek daha fazla istekli.

52 yaşındaki Bayan Buckley, “Her şey masada” dedi. “Ya barmenliğe başlayacağım ya da garsonluğa geri döneceğim.

Ben Casselman Katkıda bulunan rapor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.