ABD, mahkemeden iltica kısıtlamalarını kısa bir gecikmeyle sonlandırmasını istiyor

EL PASO, Teksas (AP) – Biden yönetiminin Yüksek Mahkeme’den sınırları Noel’den önce kaldırmamasını istemesiyle, sığınmacılara yönelik sınırların geleceğine ilişkin belirsizliğin ortasında Salı günü ABD-Meksika sınırında gerilim yükseldi.

ABD hükümeti talebini, Baş Yargıç John Roberts’ın geçici bir tedbir kararı çıkarmasından bir gün sonra yaptı. Göçmenler üzerindeki pandemik süre sınırlarını yerinde tutmak. Roberts bu emri vermeden önce kısıtlamaların süresi dolmuştu. Çarşamba.

Federal hükümet, kısıtlamaların kaldırılmasının “yasa dışı sınır geçişlerinde kesintiye ve geçici bir artışa” yol açacağını kabul etti. Ancak hükümet, mahkemeden bir grup muhafazakar eğilimli devletin, yetkililerin çok sayıda sığınmacıyı sınır dışı etmesine izin verecek bir önlemi sürdürme yönündeki son dakika teklifini reddetmesini istedi.

Göçmenlere, Mart 2020’den bu yana, Başlık 42 olarak bilinen halk sağlığı hükmü kapsamında COVID-19’un yayılmasını önlediği gerekçesiyle 2,5 milyon kez ABD ve uluslararası hukuk tarafından garanti edilen sığınma hakkı reddedildi.

Sırada ne olacağına dair karar tellere inerken, ABD-Meksika sınırının her iki tarafındaki topluluklarda baskı artıyor.

El Paso’da Demokratik Belediye Başkanı Oscar Leiser, Ciudad Juárez’deki sınırın ötesindeki sığınma evlerinin 20.000 göçmenle dolup taştığı konusunda uyardı.

Kızıl Haç’ın 10.000 yatak getirmesiyle şehir, büyük binaları sığınaklara dönüştürerek daha fazla göçmeni barındıracak kapasitesini genişletmek için acele etti. Yerel yetkililer, kar amacı gütmeyen gruplarla koordinasyon içinde göçmenleri akrabalarına ve sponsorlarına bir adım daha yaklaştırarak Teksas veya yakın eyaletlerdeki diğer büyük şehirlere otobüs kiralayarak bölgedeki sığınaklar üzerindeki baskıyı hafifletmeyi umuyor.

Leiser, “Her ne olursa olsun hazır olmaya devam edeceğiz” dedi.

Eyalet tarafından bu hafta El Paso’ya gönderilen Teksas Ulusal Muhafızları üyeleri, son zamanlarda gezgin göçmenler için popüler bir geçiş noktası haline gelen Rio Grande kıyılarındaki sınır çitindeki bir boşluğu kordon altına almak için Salı günü dikenli tel kullandılar. günler. Göçmenlik makamlarına yaklaşmak için sığ sular. İspanyolca olarak geçmenin yasa dışı olduğunu duyurmak için bir hoparlör kullandılar.

READ  Spirit, Frontier, JetBlue ile görüşmelere devam etmek için hissedar birleşme oylamasını tekrar erteledi

Texas, yerel yetkililerin olağanüstü hal ilan etmesinden sonra sınır kasabasına 400 Ulusal Muhafız birliği göndereceğini söyledi. Bir Teksas Ulusal Muhafız raporuna göre konuşlandırma, “yasadışı göçmenleri sınır dışı etmek ve sınır dışı etmek” için kullanılan kuvvetleri içeriyor olsa da, Leeser duyurunun çoğunlukla savunmasız göçmenleri korumayı amaçladığını söyledi.

1944 Sağlık Yasası hükümleri uyarınca uygulanan Başlık 42 kısıtlamaları, ABD’ye ve ABD’ye zulümden kaçan insanlara yönelik uluslararası yükümlülüklere aykırıdır ve göçmenlik savunucuları, koronavirüs tedavileri geliştikçe bahanenin modasının geçtiğini söylediler. Başlık 42’nin kullanımını durdurmak için dava açtılar; Bir federal yargıç Kasım ayında onların lehine karar verdi ve 21 Aralık’a kadar bir süre verdi.

Muhafazakar eğilimli devletler, çok sayıda göçmenin kamu hizmetlerini etkileyeceğini savunarak Yüksek Mahkeme’ye başvurdu. kolluk kuvvetleri ve sağlık hizmetleri ve güney sınırında “benzeri görülmemiş bir felaket” konusunda uyarıda bulundu. Federal hükümetin göç artışıyla başa çıkma planı olmadığını ve Washington’da Cumhuriyetçilerin Meclis’in kontrolünü ele geçirmeye ve göçü en önemli sorun haline getirmeye hazır olduklarını söylediler.

Federal hükümet Salı günü mahkemeye, Başlık 42’nin sona ermesine hazırlık olarak güney sınırına daha fazla kaynak eklediğini söyledi. Başkan Joe Biden’ın yönetimine göre buna daha fazla Sınır Devriyesi işleme koordinatörü, ek gözetim ve giriş limanlarında artırılmış güvenlik dahildir. .

Beyaz Saray, şu anda güney sınırında yaklaşık 23.000 ajanın konuşlandırıldığını söyledi.

Biden yönetimi, Yüksek Mahkeme’de “Hükümet hiçbir şekilde bu sorunun ciddiyetini hafifletmeye çalışmıyor” dedi. “Ancak bu göçmenlik sorununun çözümü, süresiz olarak bir halk sağlığı önlemi olamaz ve artık herkes bunun halk sağlığı gerekçesinden daha fazlasına sahip olduğunu kabul ediyor.”

Ancak hükümet, deregülasyona izin vermeye karar verirse mahkemeden hazırlanmak için biraz zaman vermesini istedi. Hükümet, Yüksek Mahkeme’nin Cuma gününden önce harekete geçmesi gerekiyorsa kısıtlamaların 27 Aralık’ın sonuna kadar sürmesini istiyor. Mahkeme Cuma günü veya sonrasında karar verirse, hükümet zamanaşımının böyle bir kararı takip eden ikinci iş gününe kadar işlemesini ister. Zaman çizelgesi – eğer verilirse – Başlık 42’nin Noel’e kadar olacağı anlamına gelir.

READ  Özel: Musk'ın Twitter anlaşma tehditleri buz kaynaklarına yeni fon sağlıyor

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği ve Başlık 42’nin kullanımını sona erdirmek için bastıran diğer gruplar Salı günü Yüksek Mahkeme’ye kısıtlamaları sürdürmenin “vatandaş olmayanlara daha fazla zarar vereceğini” söyledi. Hükümet gibi, müdahale etmek için çok uzun süre beklediklerini ve aşırı gecikmelerinin “yasaklanma” tehdidi oluşturduğunu söyleyerek eyaletlerin temyizinin zamanlamasında hata yaptılar.

El Paso’da, sınırdan birkaç blok ötede, kiliseye bağlı bir barınakta, Rev. Michael Gallagher, yerel inanç liderlerinin kaynakları bir araya getirmeye ve boş alan açmaya çalıştığını söyledi. Salı günü, Sacred Heart Kilisesi’ndeki bir spor salonu, çoğu kadın ve çocuklardan oluşan 200 göçmeni barındırdı.

Pazartesi günü kilisenin dışında, Venezüella’nın Cuicayboro şehrinden 48 yaşındaki zanaatkar Jose Natera, El Paso’ya ulaşmak için üç aydır, bazen yürüyerek, parası veya sponsoru olmadan onu daha ileriye götürmek için seyahat ettiğini söyledi.

“Bilet alana kadar burada durmak zorundayım” dedi.

El Paso’nun Roma Katolik Piskoposu Mark Seitz, kısıtlamaların kaldırılmasındaki gecikmenin, yıllarca evlerini terk etmek zorunda kalan göçmenlerin Amerika Birleşik Devletleri’nde koruma başvurusunda bulunma gereğini ortadan kaldırabileceği konusundaki endişelerini dile getirdi.

“Yollarına çıkanlara şimdi ne oluyor?” dedi.

Başlık 42 kısıtlamaları tüm uluslar için geçerlidir, ancak orantısız olarak Meksika’nın çekilmeyi kabul ettiği ülkelere düşer: Guatemala, Honduras, El Salvador ve son olarak Meksika hariç Venezuela.

___

Washington, DC’den Santana raporları Houston’da Juan Lozano ve Ciudad Juarez’de Alicia Fernandez bu rapora katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.