ABD gazının ortalama fiyatı ilk kez 5 dolara ulaştı

Rekor sürpriz değil. Benzin fiyatları istikrarlı bir şekilde yükselir Geçtiğimiz sekiz hafta boyunca, bu son dönüm noktası, AAA Okuma’nın rekor fiyata ulaştığı 15. günü ve son 33 gün içinde 32. günü işaret ediyor.

Mevcut fiyat artışı 15 Nisan’da başladığında ülke ortalaması 4.07 dolardı. OPIS’in mevcut fiyatı iki ayda %23’lük bir artışı temsil ediyor.

Artan benzin fiyatları, sürücüler için pompa sancılarına neden olmaktan fazlasını yapıyor. Tüketicilerin son 40 yılın en hızlı artışını gösteren tüm mal ve hizmetler için ödeme yapma hızında önemli bir faktördür. Devlet Enflasyon Raporu Cuma.

5 dolarlık ulusal ortalama yeni olmasına rağmen, ülkenin çoğu yerinde 5 dolarlık gaz istenmeyen bir şekilde yaygınlaştı.

AAA ortalamalarını derlemek için kullanılan 130.000 ABD benzin istasyonundan ölçüm toplayan OPIS’ten alınan veriler, ülke çapındaki istasyonların neredeyse %32’sinin Cuma günü galon ölçüm başına 5 dolardan fazla ücret aldığını gösteriyor. Ve ülke çapındaki istasyonların yaklaşık %10’u galon başına 5,75 dolardan fazla ücret alıyor.

Cumartesi okumasında 21 eyalette ve Washington DC’de eyalet çapındaki ortalama galon başına 5 dolar veya daha fazlaydı.

Sırada 6 dolarlık benzin olabilir

Ve gaz fiyatlarının orada durması pek olası değil. İle birlikte Yaz seyahat zamanı Rusya’nın petrol ihracatı, Ukrayna’da yaşanan savaş, petrol talebi ve dünya piyasalarında artan petrol fiyatları nedeniyle kesintiye uğradı.

OPIS’in küresel enerji analizi başkanı Tom Closa’ya göre, bu yaz ABD ulusal petrol ortalaması 6 dolara yakın olacak.

İnsanlar uzun zamandır beklenen seyahatler için yola çıkarken, Closa bu haftanın başlarında gaz ihtiyacı hakkında “20 Haziran’dan İşçi Bayramı’na kadar hiçbir şey olmayacak,” dedi. “Cehenneme gelsin ya da benzin fiyatları yükselsin, insanlar tatile gidiyor.”

En yüksek eyalet ortalaması uzun zamandır Kaliforniya’daydı ve Cumartesi günkü okumalarda galon başına ortalama 6,43 dolar oldu. Ancak sadece Kaliforniya’da veya diğer daha pahalı eyaletlerde değil, yüksek fiyatların acısı ülke genelinde hissediliyor.

READ  Havayolu SAS, pilot grevi uçuşlara zemin hazırlarken hayatta kalmanın risk altında olduğunu söyledi

Ucuz gaz bulmak zor

Çünkü ucuz o kadar ucuz değil – Gürcistan’daki ortalama fiyat galon başına 4,47 dolar ve eyalet genelinde en ucuz ortalamayı veriyor. Ülke genelindeki 130.000 benzin istasyonunun 300’ünden daha azı, Cuma okumasında galon başına 4,25 ABD Doları veya daha az OPIS ücreti alıyor. Karşılaştırma amacıyla, bu yılın başlarındaki fiyat artışından önceki ulusal gaz ortalaması, Temmuz 2008’de belirlenen 4,11 dolardı.

Mississippi gibi daha ucuz gaz fiyatlarına sahip bazı eyaletlerde bile bu, daha düşük ortalama ücretler anlamına gelir. Sürücüler daha uzun saatler çalışmak zorunda Washington gibi daha pahalı benzin eyaletlerindeki sürücülerden daha fazla depolarını doldurmak için yeterli para kazanmak.

İnsanların daha yüksek fiyatlar karşısında sürüşü azaltmaya başladıklarına dair bazı erken işaretler var, ancak yine de bu normal bir düşüş.

OPIS’e göre, gaz fiyatları %50’den fazla artmış olsa bile, Mayıs ayının son haftasında istasyonlara pompalanan galon sayısı geçen yılın aynı haftasına göre yaklaşık %5 düştü. Hareketlilik araştırma firması Inrix’e göre, ABD’ye araba ile yapılan seyahatlerin sayısı Mayıs ayının başından bu yana yaklaşık yüzde 5 düştü, ancak bu seyahatler yılın başından beri yüzde 5 arttı.

Asıl endişe, tüketicilerin, halihazırda zayıflık belirtileri gösteren ekonomiyi resesyona itebilecek diğer sürüş maliyetlerini azaltacak olmasıdır.

Rekor fiyatın birçok nedeni

Petrole olan güçlü talebin yanı sıra, hem petrol hem de petrol fiyatlarını yükselten arz sorunu da var. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve müteakip ABD ve Avrupa’da Rusya’ya yönelik yaptırımlar, Rusya’nın dünyanın önde gelen petrol ihracatçılarından biri olması nedeniyle önemli bir faktör olmuştur. Ama bu, sebebin sadece bir kısmı.

Petrol, küresel piyasalarda işlem gören bir emtiadır. Amerika Birleşik Devletleri hiçbir zaman Rusya’dan önemli miktarda petrol ithal etmedi, ancak Avrupa geleneksel olarak Rus ihracatına güvendi. AB’de son durum Petrol tankeri ihracatını yasaklama kararı Rusya’dan sevk edildi Petrol fiyatları yükseliyor Dünya çapında.
Bir ay önce 100 dolardan düşen ham petrolün varil fiyatı Cuma günü 120 doların üzerine çıktı. Goldman Sachs yakın zamanda tahmin etti Avrupa’da işlem gören petrol standardı olan Brent tipi ham petrolün ortalama varil fiyatı, Temmuz ve Eylül ayları arasında varil başına 125 dolardan 140 dolardı.
Rusya’nın dünya pazarından çekilmesinin yanı sıra diğer faktörler de arzı kısıtlıyor. OPEC ve müttefikleri, salgının ilk aylarında petrol talebinin düşmesi, dünyadaki işletmelerin çoğunun kapanması ve insanları eve yakın tutması nedeniyle petrol üretimini kıstı. Küresel petrolün geleceği Negatif alanda kısaca işlem gördü Petrol depolamak için yer olmaması nedeniyle. Bazı petrol üreticisi ülkeler fiyatları desteklemek amacıyla üretimi kıstı ve bazıları Üretim tekrar çevrimiçi Ama hepsi bu değil.

ABD petrol üretimi ve rafinaj kapasitesi tam olarak salgın öncesi seviyelere dönmedi. Avrupa’da fiyatlar yükselmeye devam ederken, bazı ABD ve Kanada rafinerileri genellikle Avrupa’ya benzin ihraç eden ABD pazarına gaz tedarik ediyor.

Birçok petrol şirketi, petrolün elde edilebileceği yüksek fiyata rağmen üretimi artırmakta yavaştır, bunun yerine bu yüksek karı hisse fiyatlarını yükseltmek için kullanmak amacıyla kendi hisselerini geri satın alır. ExxonMobi (XOM)Bu yıl için toplam sermaye harcaması bütçesini aşan 30 milyar dolarlık hissesini geri almak istediğini açıkladı.

– CNN’den Matt Egan ve Michelle Watson bu rapora katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.