ABD Başkanı Donald Trump’ın şirketine vergi kaçakçılığı davasında 15 yıl hapis cezası

NEW YORK, 13 Ocak (Reuters) – Donald Trump, 15 yıldır vergi dairelerini dolandırmakla suçlanan eski ABD başkanının adını taşıyan şirketin nasıl cezalandırılacağını Cuma günü öğrenecek.

New York eyalet yargıcı, Manhattan’daki bir jürinin geçen ay iki Trump Organizasyonu üyesini 17 suçlamadan suçlu bulmasının ardından cezayı verecek.

Karar, Manhattan Ceza Mahkemesi Yargıcı Juan Merchan’ın, Trump ailesi için yarım asırdır çalışan şirketin eski baş mali işler sorumlusu Alan Weiselberg’e, savcılığın yıldız tanığı olarak ifade verdikten sonra beş ay hapis cezasına çarptırılmasına karar vermesinden üç gün sonra geldi. .

Trump’ın şirketi yalnızca maksimum 1,6 milyon dolar para cezasıyla karşı karşıya, ancak temyize gitmeyi planladığını söyledi. Davada başka kimse suçlanmadı veya hapse atılmadı.

Davayı açan Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg’ın ofisi, halen Trump’ın ticari uygulamalarına yönelik cezai bir soruşturma yürütüyor.

Missouri-Kansas Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde beyaz yakalı suçlarda uzmanlaşmış bir profesör olan Bill Black, beklenen cezayı Trump da dahil olmak üzere diğerlerine “sıfır caydırıcı” sağlayan bir “yuvarlama hatası” olarak nitelendirdi.

“Bu bir travesti” dedi. Bu ceza kimseyi bu tür suçları işlemekten alıkoymayacak.”

Dava, kendisinden ve siyasetinden hoşlanmayan Demokratların cadı avının bir parçası olduğunu söylediği eski Cumhuriyetçi cumhurbaşkanı için uzun süredir bir diken.

Trump ve yetişkin çocukları Donald Trump Jr., Ivanka Trump ve Eric Trump, kredi ve sigortadan tasarruf etmek için net servetini ve şirketin varlıklarının değerini şişirdikleri iddiasıyla 250 milyon dolarlık bir hukuk davasıyla karşı karşıya.

Bragg ve James Demokratlardı, Bragg’ın selefi Cyrus Vance ceza davasını açtı. 2020’de yeniden seçilmeyi kaybeden Trump, 2024’te başkanlık için yarışıyor.

Dört haftalık duruşma sırasında savcılar, Trump’ın şirketinin, yöneticiler için kira ve araba kiralama gibi kişisel harcamaları gelir olarak bildirmeden dahil ettiğine dair kanıtlar sundu ve Noel ikramiyelerinin çalışan dışı tazminat olduğunu iddia etti.

READ  2022 Indianapolis 500: Indi500'ün 106. yarışı için canlı duyurular, önemli noktalar ve sonuçlar

Savcılar, Weiselberg’in Manhattan’daki lüks dairesinin kira kontratının yanı sıra CFO’nun torunları için özel okul ücretinin yanı sıra ikramiye çeklerini bizzat Trump’ın imzaladığını söyledi.

Bölge Savcı Yardımcısı Joshua Steinglass, kapanış tartışmasında jüri üyelerine “Donald Trump’ın cahil olduğu şeklindeki tüm anlatı doğru değil,” dedi.

Weiselberg’in ifadesi, Trump’ın dolandırıcılık planının bir parçası olmadığını söylemesine rağmen şirketin mahkum edilmesine yardımcı oldu. Ayrıca, Trump’a yönelik daha geniş soruşturmada Bragg’a yardım etmeyi de reddetti.

Trump Organizasyonu, Weiselberg’i bu hafta bağlarını koparana kadar ücretli izne çıkardı. Avukatı, Salı günü açıklanan ayrılığın dostane olduğunu söyledi.

75 yaşındaki Weiselberg, New York şehrinin kötü şöhretli Rikers Island hapishanesinde yatmaktadır.

Eyalet yasası, Yargıç Merson’ın Trump’ın şirketine verebileceği para cezalarını sınırlıyor. Bir şirket, vergiyle ilgili her sayım için 250.000 ABD Dolarına ve vergi dışı her sayım için 10.000 ABD Dolarına kadar para cezasına çarptırılabilir.

Trump, 6 Ocak 2021’de ABD başkentine yapılan saldırıya ilişkin soruşturmalar, Beyaz Saray’dan ayrıldıktan sonra gizli belgeleri elinde tutması ve Gürcistan’daki 2020 seçim kaybını tersine çevirme girişimleri dahil olmak üzere bir dizi yasal sorunla karşı karşıya.

Karen Freefield ve Jonathan Stempel’in hazırladığı rapor; Jonathan Otis’in kurgusu

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.