6 Ocak’ta Trump Pentagon’un önemli yetkililerinin telefonlarından gelen kısa mesajlar silindi

Savunma Bakanlığı ve orduya karşı açılan Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası davasında, Pentagon yetkililerinin telefonlarının dinlendiği ilk kez ortaya çıktı. Gözetmen, diğer önemli Pentagon yetkililerinin yanı sıra eski Savunma Bakanı Chris Miller, eski Genelkurmay Başkanı Kash Patel ve eski Ordu Sekreteri Ryan McCarthy’den 6 Ocak’a kadar ifadelerini istiyor. Sermaye Saldırısı.

Miller, Patel ve McCarthy, hükümetin 6 Ocak Capitol saldırısına tepkisini ve eski Başkan Donald Trump’ın ihlale tepkisini anlamak için kilit tanıklar olarak görülüyordu. İsyanlar ortaya çıktıkça, üçü de Savunma Bakanlığı’nın ABD başkentine Ulusal Muhafız birlikleri göndermeye verdiği yanıtta yer alıyor. Yetkililerin bizzat kayıtları yok ettiğine dair bir ima yok.

Hükümetin dosyadaki memurların o güne ait kısa mesajlarının korunmadığı iddiası, 6 Ocak olaylarına şeffaflık getirme çabalarına son darbe oldu. İç Güvenlik Bakanlığı da görünüşe göre ateş altında. O gün Gizli Servis’ten gelen mesajların kaybolması.

Miller yorum yapmaktan kaçındı. Patel ve McCarthy, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi. Savunma Bakanlığı, CNN’nin talebine hemen yanıt vermedi. ABD Ordusu Halkla İlişkiler Medya İlişkileri başkanı Albay Kathy Wilkinson yaptığı açıklamada, “Devam eden dava hakkında yorum yapmamak bizim politikamızdır” dedi.

ABD gözlemcisi, malzemelerin imhasını araştırmak için Adalet Bakanlığı tarafından “kurumlar arası soruşturma” çağrısında bulundu.

“Ajansın kayıtlarını korumanın önemini anlamadığına inanmak şaşırtıcı – özellikle de [with regards] American Oversight’ın yönetici direktörü Heather Sawyer, CNN’e verdiği demeçte, üst düzey yöneticiler için: ne yaptıklarını, ne zaman yapıyorlar, o gün neden yapıyorlardı” dedi.

Sawyer, örgütünün bu yılın başlarında kayıtların savcılardan korunmadığını öğrendiğini söyledi ve Mart ayında mahkemeye sunulan ortak durum raporunda bu kabulü hatırlattı.

Hükümet dosyada, “Bir çalışan DOD’dan veya ordudan ayrıldığında devlet tarafından verilen bir telefon kullanıyor ve DOD ve ordu davacıya telefonun silindiğini bildiriyor” dedi. “Kurumda olmayan emanetçiler için, kısa mesajlar korunmaz ve bu nedenle aranamaz, ancak belirli metin mesajları e-posta gibi diğer kayıt sistemlerinde saklanabilir.”

READ  Pazar günkü Bills-Browns maçı Detroit'e taşındı ve taraftarlar, Bills veya Ticketmaster aracılığıyla satın alınan biletleri iade edebilecek.

6 Ocak’tan bu yana Gizli Servis ajanlarının dosyalarının kaybolmasıyla ilgili devam eden skandalla birlikte, kayıtların korunmadığı itirafı yeni bir önem kazandı.

Sawyer, “Kayıtları koruma, hesap verebilirliği sağlama ve yasama organındaki ortaklarına ve Amerikan halkına hesap verebilirliği sağlama sorumluluğunu ciddiye almamak, yaygın bir açığı ortaya koyuyor.” Dedi.

Gizli Servis, ABD Capitol’e yapılan saldırıdan tam olarak üç hafta sonra 27 Ocak 2021’de başlayan ajanlarının cep telefonlarından yapılan bir veri hareketinin sonucu olarak mesajlarının kaybolduğunu söyledi. İç Güvenlik Müfettişi General Joseph Gaffari, metinlerin kaybolduğunu ilk olarak 2021 Mayıs’ında öğrendi. CNN daha önce bildirmişti.

Çok ajanslı model, kuruluşunu, DHS’nin kayıp Gizli Servis belgeleriyle ilgili soruşturmasını kabul etmesi yönünde Kongre Demokratlarından taleplerle karşı karşıya olan Başsavcı Merrick Garland’a yazmaya sevk etti.

Senato Demokratı, “ABD Gözetim, sizi DOD’un bu önemli ulusal odak ve tarihsel önem meselesiyle ilgili kayıtların imhasına izin verme eylemlerini soruşturmaya çağırıyor.” Dedi. İç Güvenlik Bakanlığı, Dick Turbin’in çağrılarına atıfta bulunarak benzer başarısızlıklar için incelendi. mektup, Salı günü CNN ile paylaştığını söyledi.
FOIA taleplerini Savunma Bakanlığı ve orduya ilettikten sonra, ABD gözetim diyor Pentagon, 15 Ocak 2021’de talebi kabul etti. ABD gözetimi daha sonra Mart ayında kayıtların açıklanmasını zorunlu kılmak için bir dava açtı. FOIA yükümlülüklerine ek olarak, ABD gözetimi, Pentagon’un kayıtları koruma konusunda ihmalkar olduğunu iddia ederken, Sawyer ayrıca ayrı bir tanesine işaret etti. Federal kayıtlar Yasa ayrıca hükümetin “içerdikleri verilerin bilgi değeri” olan kayıtları korumasını da şart koşuyor.

Sawyer, “Bu üst düzey yetkililer arasında 6 Ocak’ta yapılan iletişimin Federal Kayıtlar Yasası’nın elde etmesi gereken bilgi değerine sahip olmayacağını hiç kimsenin dürüst bir şekilde tartışmasının mümkün olduğunu düşünmüyorum.” Dedi. ABD gözlemcisi, bazıları devlet hizmetinde olan birkaç Pentagon yetkilisi için kayıt arıyor.

READ  NYT: Emniyet Teşkilatı, Sınıfa Girmeden Önce Rob İlkokulunda Hapsedildiğini Biliyor

Adalet Bakanlığı Temmuz ayındaki bir ortak dosyada, “Hala teşkilattaki savunma avukatları için Ordu, FOIA taleplerine yanıt olarak metin mesajları aramaya başladı ve ek aramalarını Eylül ayı sonuna kadar tamamlayacağını tahmin ediyor.” Dedi.

Adalet Bakanlığı sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı.

Capitol saldırısı patlak verdiğinde Pentagon’un Beyaz Saray’dan duydukları, 6 Ocak’taki bir Meclis duruşmasının odak noktasıydı ve milletvekilleri, soruşturmalarının amacının o günkü güvenlik gecikmelerini ele almak olduğunu söylüyor.

Meclis 6 Ocak Komitesi, geçen hafta Miller’ın paneline, eski Başkan Donald Trump’ın kendisine 6 Ocak’ta Capitol’e 10.000 asker hazırlaması için resmi bir emir verdiğini inkar ederek ifadesini yayınladı.

Miller videoda, “Bana herhangi bir talimat ya da emir verilmedi ya da bu nitelikteki herhangi bir plandan haberdar olmadım” dedi.

6 Ocak Grubun bir sözcüsü Pentagon ile ilgili kayıtlar hakkında yorum yapmayı reddetti.

Önceki yönetimden eski bir Savunma Bakanlığı yetkilisi CNN’e, çalışma cihazlarının Başkanlık Kayıtları Yasası’na tabi olduğunu ve iletişimlerinin arşivlendiğini söyledi. Kaynak, işten sonra cihazlarını açtıklarında tüm iletişim günlüklerinin arşivlenmesi gerektiğini söyledi.

Bu hikaye ek ayrıntılarla güncellendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.